قبل از تصمیم برای لیزر مو های زاید بخوانید

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

بر خلاف روش هاى قديمى تر رفع موهاى زائد مانند اپيلاسيون و استفاده از تيغ و انواع موبرها، كه ساقه مو را به طور موقت حذف مى كنند؛ لیزر موهای زائد، سلول هاى توليدكننده مو در ريشه (فولیکول) را هدف قرار داده و از بين مى برد، به همين علت تاثير لیزر موهای زائد، بلند مدت و دائمى است.

ليزر چگونه باعث رفع موهاى زائد می شود؟
ليزر، در واقع پرتو نورى است كه به علت داشتن ويژگي هايى نظير تك رنگ بودن و داشتن انرژى زياد، كاربردهاى متعددى در علم پزشكى پيدا كرده است. يكى از محبوبترین كاربردهاى ليزر، رفع موهاى زائد است. ليزر موی زائد، براساس خاصيت جذب انتخابى توسط رنگدانه ملانين موجود در موها، عمل مىكند. به عبارت ديگر، ليزر روى سطح پوستى كه موى زائد دارد، تابانده مىشود، رنگدانه هاى ملانين موجود در موها، انرژى ليزر را جذب كرده و آن را از سطح پوست، به عمق ٢ تا ٣ ميليمترى پوست، جايى كه سلول هاى توليدكننده مو در ريشه موها قرار گرفتهاند، رسانده و باعث تخريب اين سلول ها مىشود.

چرا لیزر موهای زائد در چند جلسه انجام می شود ؟
علت اين موضوع ، چرخه رشد مو در انسان است. به عبارت دیگر؛ هر تار مو، سه مرحله تکاملی را طى می كند :
١- مرحله رشد يا آناژن
٢- مرحله انتقالی با كاتاژن
٣- مرحله استراحت يا تلوژن
ليزر فقط روى موهايى كه در مرحله رشد يا آناژن هستند، مؤثر بوده و روى موهايى كه در مراحل كاتاژن و تلوژن باشند، بى تأثير است،به همين علت يكى ازعوامل مؤثر در اثربخشى ليزر، تعداد موهاى درمرحله آناژن ناحيه اى است كه ليزر مىشود.

مراحل رشد مو

چرخه رشد مو - همانطور که در تصویر فوق مشاهده میشود از چپ به راست مراحل آناژن، کاتاژن و تلوژن و ارتباط ساقه مو با بخش سلولی مولد ساقه مو که برای درک نحوه عملکرد لیزر موهای زائد روی موها در فازهای مختلف اهمیت زیادی دارد، نشان داده شده است.

منبع: پزشک انلاین

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...