درمان دور دهانی

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

درمان پزشکی :
درمان موضعی یا سیستمی ضد التهابی مشابه آنچه در درمان روزاسه انجام شد، مورد استفاده قرار میگیرد. درمان فتودینامیک برای درماتیت دور دهانی مفید میباشد اگر چه هنوز پژوهشهای زیادی در این زمینه انجام نشده است.در مطالعات کنترل شده کوچک مشخص شده است پرازیکوانتل موضعی تا حد قابل توجهی علائم درماتیت دور دهانی را بهبود بخشیده وضعیت زندگی فرد را بهتر میکند.

درمانی که انجام میشود باید با شدت و گستردگی بیماری متناسب باشد.آموزش در مورد عوامل احتمالی مسبب این وضعیت و طول دوره آن اهمیت زیادی دارد. این اقدامات به بیمار کمک میکند بر بدشکلی حاصل از این بیماری غلبه کرده و به حداقل رساندن خطر عود مجدد آن کمک نماید.در طول دوره درمان باید استفاده از مواد آرایشی، مواد شوینده و مرطوب کننده متوقف شود.در سال 2014 یک الگوریتم درمانی برای کمک به پزشک در پیدا کردن درمان مناسب بیمار پیشنهاد شد.

دارو درمانی
در موارد خفیف و همچنین در بیشتر کودکان و زنان باردار، درمان موضعی توصیه میشود. عوامل ضد میکروبی مانند مترونیدازول و اریترومایسین بر مبنای غیر چربی مانند ژل، لوسیون و کرم توصیه میشود.کرم پیمکرولیموس شدت بیماری را تا حد زیادی کاهش میدهد. این دارو به نظر میرسد در درماتیت دور دهانی حاصل از مصرف استروئید بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشد. داروهای ضد آکنه موضعی مانند اسید ازالئیک و آداپالن در پژوهشهای باز مورد استفاده قرار گرفته اند. توجه داشته باشید از مصرف مرهمها و پمادهای دیگر باید اجتناب شود.

در اشکال شدید درماتیت دور دهانی، درمان سیستمی با داروهای ضد روزاسه لازم است. داروهای مورد نظر عبارتند از تتراسایکلین (یا داکسی سایکلین) و ماینوسایکلین. در درماتیت نوع گرانولوم و انواعی که به این درمانها پاسخ نداده اند، ایزوترتینوئین خوراکی ممکن است مد نظر قرار بگیرد.اریترومایسین خوراکی نیز در بیماران اطفال که دچار درگیری شدید یا سرسخت این بیماری هستند ممکن است استفاده شود.

صفر درمانی بر اساس این ایده طراحی شده است که با قطع مصرف تمام داروهای موضعی و مواد آرایشی و شیمیایی، عامل مسبب درماتیت دور دهانی برطرف میشود. این نوع درمان در بیماران بسیار مطیع انجام میشود. ممکن است در مواردی که سوء استعمال استروئید عامل بیماری بوده یا عدم تحمل مواد آرایشی توسط بدن مورد ظن است، این روش خیلی موثر باشد.در هر صورت تشدید اولیه علائم به خصوص در صورت قطع مصرف داروهای استروئید در ابتدای درمان مشاهده خواهد شد. بیمار باید از این موضوع آگاهی داشته باشد و آن را به عنوان مرحله ای از درمان بپذیرد.

در موارد مصرف بلند مدت استروئیدهای موضعی، قطع مصرف ابتدا با دوز کم کرم هیدروکورتیزون 0.5% تا 1% امتحان میشود.استفاده از استروئیدهای موضعی قوی اکیدا منع میشود. با این حال در برخی موارد کاهش تدریجی کورتیکواستروئیدهای ضعیف تر مانند کرم هیدروکورتیزون ممکن است برای شروع روش مناسبی باشد.
منبع: پزشک انلاین 

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...