هوشمند سازی مدارس

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۱ دیدگاه

اهداف کلّی

امروزه توسعه فرهنگ و علم به فن‌آوری‌های جدید نیاز دارد، آموزش و پرورش سنتی نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای روزافزون اقشار مختلف نظام آموزشی باشد. از این روبرای رشد و تعالی دانش‌آموزان و اولیا‍ء در نظام آموزشی جدید، لازم است بستر مناسبی در زمینه‌ی فن‌آوری اطلاعات فراهم شود. در این راستا هر روز که می‌گذرد، نیاز‌های جدیدی افزوده خواهد شد.

برای مشاهده ادامه اخبار لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید...

اهداف و فواید هوشمندسازی برای دانش آموزان                         

 

در این راستا، هوشمندسازی مدارس، منجر به رشد همه جانبه‌ی دانش آموزان از لحاظ جسمی، روانی، ذهنی و عاطفی شده و نیز موجب بالارفتن توانایی‌ها و قابلیت‌های فردی می‌گردد.

در هوشمند‌سازی مدارس، مهارت‌ها و ارزش‌ها از طریق برنامه‌های درسی و از طریق پژوهش وتحقیق فعالیت‌های مربوط به محتوا، برنامه‌ ریزی می‌شود، تا نگرش‌های مناسبی در استفاده از فناوری فراهم شود.

در این سیستم، همه‌ی دانش آموزان مفاهیم آموزش را درک می کنند تا مقصود از آموزش خود را بدانند و بتوانند مهارت و نگرش و خلاقیت ایجاد کنند.

اهداف و فواید هوشمندسازی برای معلمین

معلمین می توانند معنای نامحدود بودن محتوای درسی را تجربه کنند و به دانش آموزان یاد دهند که روابط بین موضوعات مختلف درسی را به خوبی درک کنند.

در این سیستم، برنامه درسی از فناوری به عنوان یکی از وسایل انتقال دانش استفاده می کند و به دانش آموزان نیز مهارت استفاده از فناوری برای رفع نیاز خود را می‌آموزد. هم چنین ترکیبی از روش‌های یادگیری برای اطمینان از رشد همه جانبه‌ی استعدادها و قابلیت‌های دانش‌آموزان فراهم می‌شود تا علاوه بر تشویق در یادگیری و بالارفتن خلاقیت، دانش‌آموز محوری و توانایی‌های فردی نیز مورد توجه قرار ‌گیرد.

 

برپایی نمایشگاه‌ها و کلاس‌ها

موسسه جامعه مجازی پویا هم چنین با انتقال فناوری‌های جدید از طریق آموزش‌های خصوصی همگانی ونیز برپایی کلاس‌های تخصصی به منظور آشنایی هر چه بیشتر معلمین و اساتید با سیستم‌های هوشمند سازی مدارس توانسته است هم اکنون در سطح کشور جایگاه خود را به خوبی حفظ نماید.

در راستای تحقق اهداف مذکور، این موسسه توانسته است با ایجاد بستر مناسب برای هوشمند‌سازی مدارس، گامهای موثری را در سطح کشور بردارد.

امید داریم با یاری خداوند متعال بتوانیم در این مشارکت بزرگ که با همیاری و همدلی تمام شما عزیزان صورت خواهد گرفت، گام موثری در پیشرو اهداف متعالی آموزش و پرورش مملکت اسلامی عزیزمان برداریم.

در دنیای امروز این تکنولوژی های نوین است که مرزها را  در نوردیده و مغزها را به هم ارتباط می دهد و در این راستا آموزش و پروش هم نباید از قافله جهانی عقب بماند. کشور مالزی در سال 1998 برای اولین بار به عنوان نخستین کشوری بود که مدارس هوشمند را در نظام آموزش و پرورش راه اندازی کرد و با ارایه الگوی موفق توانست تجربه خود را به سایر کشورها نیز منتقل کند و امروزه علاوه بر مالزی دیگر کشورها نیز برای هوشمند کردن مدارس خود اقدام کرده اند که بطور مثال می توان از فرانسه به عنوان کشوری موفق در این عرصه نام برد.

 با توجه به اهداف افق بیست ساله ایران و سیاست های برنامه پنجم توسعه، به حول و قوه الهی  رشد و گسترش فناوری اطلاعات در نظام تعلیم و تربیت کشور ما با جدیت در حال پی گیری است. هم اکنون نیز نقشه راه مدارس هوشمند توسط جمعی از نخبگان و اندیشمندان  دانشگاهی و کارشناسان و متخصصان تعلیم و تربیت با توجه اقتضائات فرهنگی،  در آموزش و پروش تهران تهیه و تدوین شده است

 

اگر بخواهید تعریفی از یک مدرسه هوشمند داشته باشید کافی است به عناصر مدل مفهومی موجود در نقشه راه مدارس هوشمند توجه کنید : مدرسه ای هوشمند است که :

 

. محیط یاد دهی و یادگیری آن مبتنی بر محتوای چند رسانه ای باشد. 

  1. دارای زیر ساخت های توسعه یافته ی  فناوری اطلاعات باشد. 
  2. مدیریت مدرسه توسط سیستم یکپارچه ی رایانه اداره گردد . 
  3. برخوردار از معلمان آموزش دیده در حوزه فناوری اطلاعات باشد. 
  4. ارتباط یکپارچه ی از طریق رایانه با مدارس دیگربرقرارشود.

 

1

شاید در یک نگاهی کلی استقرار این مدل بسیار آرمانی به نظر برسد. اما با توجه به پروسه ی تعریف شده در نقشه، مطمئن باشید در یک فرایند برنامه ریزی شده ، مدل تعریف شده در مدارس کشورتحقق خواهد یافت. جهت اطلاع عرض کنم که هم اکنون 246مدرسه ی پایتختت بطور آزمایشی در مسیر هوشمند سازی قرار گرفته اند.

هداف:

- رشدهمه جانبه دانش آموزان ( ذهنی . جسمی . عاطفی و روانی )

- ارتقاء تواناییها و قابلیتهای فردی -

- تربیت نیروی انسانی متفکر و آشنا به فناوری

- افزایش مشارکت مردمی

راهبردها و خط مشی ها :

- تاکید بر مهارتهای فکر کردن

- تدریس ارزشها و زبان از طریق آموزش

- فراهم نمودن محیط یاد دهی - یادگیری

- فراهم کردن انواع شیوه های آموزشی برا یاستعدادهای مختلف

- آگاهی دادن به اولیاء در مورد آنچه در مدرسه واقع شده است

- فراهم کردن فرصتهای همکاری افراد جامعه با مدرسه

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!