تقویم جلالی چیست ؟(کلاس پنجم دوستاره درخشان)

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۲ دیدگاه

تقویم جلالی چیست ؟(کلاس پنجم دوستاره درخشان

در دائرالمعارف اسلامی راجع به تقویم جلالی و خواجه حکیم امام عمر خیامی ( خیام ) چنین آمده است:

در تاریخی که در قدیم الایام در ایران رایج بوده سال مرکب می شده از دوازده ماه سی روزه و پنج روز موسوم به خمسه مسترقه یا اندرگاه که آن را به آخر ماه هشتم یعنی ابان ماه می افزودند از اینجا در هر 4 سال تقریبا" یک روز می ماند و لهذا هر صدوبیست سال یک ماه اضافه کرده سال را 13 ماهه می گرفتندو تاریخ قیصری از این تاریخ دقیق تر است زیرا در آن هر چهار سال یک دفعه اصلاح به عمل می آمد.

 

بقیه این نوشته را میتوانید در ادامه مطلب دنبال کنید....

خلاصه مطابق تقویم فوق در سال 467 هجری ( 1074 – 1075 ) میلادی در زمان سلطنت جلال الدین ملکشاه سلجوقی نوروز مصادف 13 حوت شده بود، لهذا مشارالیه جمعی از منجمین و ریاضیون بزرگ  آن عصر را منجمله عمر خیامی و ابوالمظفر یا امام مظفر اسفرازی و میمون بن نجیب واسطی و عبدالرحمن خازنی و ابواالعباس لوکری در رصد خانه ای که محل آن معلوم نیست و احتمالا" در اصفهان یا ری یا نیشابور بوده جمع کرد و به اصلاح تقویم و تطبیق آن با نتایج ارصاد واداشت و آنان تاریخی موسم به تاریخ جلالی یا ملکی ترتیب دادند اصلاحات منجمین جلال الدین کاملا" معلوم نیست و در قدر متیقن این است که سال را مرکب از دوازده ماه سی روزه و پنج روزه که به آخر ماه دوازدهم اضافه می شد می گرفتند و بعد از چهار سال یک روز به سال اضافه می نمودند ( معلوم نیست در چه موقع سال این روز در دنبال پنج روز مذکور اضافه می شد) و مبدا تاریخ جدید روز دهم رمضان 471 هجری مطابق 15 مارس 1079 میلادی بوده و در آن روز آفتاب در صورت حمل وارد می شد.

راجع به تعیین دوره ای که در پایان آن این تقویم با حقیقت امر مطابق می شود دو قول است که هیچ یک خالی از اشکال نیستند الغ بیک در مقدمه زیج می نویسد. و به هر چهار سال یک روز کبیسه باشد و چون شش بار یا هفت بار به چهار کبیسه افتد یکبار کبیسه به پنج سال افتد ولی به قول قطب الدین شیرازی این اضافه به پنج سال بعد از هفت یا هشت اضافه به چهار سال اجراء می شده .

مطابق قول الغ بیک طول سال به طور متوسط 241935/365 روز می شود و حال اینکه مقدار حقیقی آن 2422/365 است. پس هر 3770 سال یک روز خطا حاصل می شود و حال آنکه در تقویم گرگواری 3330 سال یک روز خطا می شود و لهذا تقویم جلالی از تقویم گرگواری دقیق تر است.

تقویم و تاریخ جلالی از تقویم ها و تواریخ بسیار مشهور است که به نام های ملکی یا ملکشاهی یا فارسی محدث یا تاریخ محدث معروفیت دارد. اساس این تقویم که تقویم خورشیدی امروز و تقویم ملی ایرانیان است، گذشته ای کهن دارد.

آغاز تقویم جلالی روز آدینه ( جمعه ) دهم ماه رمضان سال 471 هجری مهی ( قمری ) برابر با 15 ماه مارس سال 1079 میلادی و برابر با 15 از سال 1390 رومی و برابر با روز نخست فروردین ماه از سال 458 هجری خورشیدی است.

آغاز سال جلالی روز نخست بهار است که آن را نوروز سلطانی می نامیدند و مرکب از 12 ماه سی روزه و پنج روز اضافه به دنبال ماه دوازدهم دارد که در سال های کبیسه شش روز است. اجرای کبیسه هر چهار سال یکبار است که به نام کبیسه رباعی معروف است و کبیسه خماسی آن طور که آمده است در هر سی و سه و یا بیست و نه سال یکبار پس از پنج سال اجرا می گردد. طول سال خورشیدی به حساب دقیق رصد خانه ها 365 شبانه روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 46 ثانیه است که این رقم به طور متوسط معادل با 2422/365 است.

تقویم جلالی بهترین وسیله تطبیق سال عرفی با سال اعتدالی است و اشتباه حاصل از آن چیزی نزدیک به یک روز در هر 3770 سال می باشد

 • Madeline

  Madeline

  • ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ - ۲۲:۱۷:۰۱

  Fantastic post however , I was wanting to know if you could write a
  litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.

  Thanks! http://ricomsrl.it/index.php/en/component/k2/itemlist/user/22786

 • Carl

  Carl

  • ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ - ۰۷:۰۲:۲۷

  We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site offered us with useful info to work on. You have performed an impressive
  job and our whole community might be thankful to you. http://apcasystems.com/index.php/component/k2/itemlist/user/9894


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!