سرزمینهای قطب(فارسی پنجم)

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

-  قاره قطب جنوب - بیابان - تندرا - غار - شهر - منطقه ساحلی - تایگا (جنگل با درختانی با میوه مخروطی) - جنگل های برگریز معتدل - علفزار - علفزار گرمسیری استوایی - مرغزار - جنگل های بارانی استوایی - باتلاق با آب تازه - تالاب - مرداب - اقیانوس - منطقه درون جزرومدی - صخره های مرجانی - منطقه نور خورشید اقیانوس - منطقه تاریک روشن اقیانوس

اقیانوس منجمد شمالی که در این منطقه قرار دارد، تنوع زندگی زیادی دارد و در آن از جانداران میکروسکوپی (مثل زوپلانکتون ها) تا جانوران غول پیکری مثل نهنگ ها زندگی می کنند. همچنین مقدار زیادی خشکی در داخل دایره قطب شمال (بخش های شمالی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی) وجود دارد. خشکی داخل دایره قطب، تندرا است و نسبت به محیط های زندگی دیگر به خاطر دمای سرد، بادهای خشک قوی و لایه های خاک منجمد (خاک منجمد دایمی) دارای موجودات زنده کمتری است.

 

بقیه این نوشته را میتوانید در ادامه مطلب دنبال کنید....

دوره های طولانی تاریکی (در زمستان ها) ونور (در تابستان) هم بر زندگی در قطب شمال اثر می گذارد. سرزمین های قطبی شمالی یک محیط زندگی سرد، پرباد و اغلب پوشیده از برف است که گرداگرد قطب شمال واقع شده. موقعی که از منطقه قطبی شمالی صحبت می شود، مردم معمولاً آن را بخشی از زمین در داخل دایره قطبی (یک دایره فرضی دور زمین، موازی با استوا و در 23 درجه و 28 دقیقه از قطب شمال که بالای حدود 75 درجه شمالی است) فرض می کنند..

مناطق خشکی قطب شمال

قطبی ترین منطقه قطب شمال (نزدیک ترین منطقه به قطب شمال) منطقه قطبی بالا نامیده می شود. این بیابان قطبی از زندگی گیاهای یا جانوری خیلی کمی برخوردار است (کمتر از پنج درصد منطقه خشکی آن با زندگی گیاهی پوشیده شده) به خاطر این که یک فصل رویش و سبز شدن خیلی کوتاه خشک، هوای خشک، خاک همیشه یخ زده و خاک فقیر دارد و حشرات گرده افشان هم در آن زندگی نمی کنند. سرزمین قطبی بالا گرم تر از منطقه قطبی پایین است. این منطقه از حیات بیشتری حمایت می کند. بیش از 90 درصد منطقه خشکی آن زندگی گیاهی ای دارد که در خشکی و سرما دوام می آورند.

جانوران سرزمین های قطبی شمالی

جانورانی که در منطقه قطبی شمالی زندگی می کنند (در تمام مدت یا به طور فصلی) با شرایط بی نهایت سخت تطبیق پیدا کرده اند. بسیاری از جانوران زمستان را هم در این منطقه سپری می کنند (مثل روباه قطبی و قاقم). آنها پوششی دارند که در طول زمستان ضخیم می شود و رنگش به سفید تغییر می کند، چنان که با برف در هم می آمیزد (آمیختن با زمینه

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!