والدین عزیز

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

والدین عزیز

لبخند+کمی قلقلک

به مردی خبر دادند خانه ات تش گرفته٬زود خودت را برسان.

مرد با خونسردی گفت:من وزنم کارها را تقسیم کرده ایم.کارهای بیرون خانه مربوط به من است وکارهای داخل خانه به عهده ی زنم!!

«مقدمه»

 

لطفا برای مشاهده ادامه این متن لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید...

مسئولیت برجسته ترین هدیه ای است که از میان هدایای مهم می توانیم به فرزندانمان آموزش دهیم تصمیم گیری در مورد کودکان در دنیایی که پیوسته در حال تغییر است بسیار مشکل است.

اکنون حتما والدینی که گمان می کردند از هر حیث آمادگی پدر ومادر بودن رایافته اند گاهی نمی دانند که با فرزندانشان چه رفتاری داشته باشند.لذا باید شیوه هایی رو کنیم که به خانواده ها رسوخ کنند وابزار٬نگرش ها وارزش هایی که به کودکان بدهند که به تربیت کودکان وآموزش مسئولیت پذیری به آنها کمک کند.

مسئولیت پذیری چیست؟

مسئولیت به معنای تعهد است و مسئولیت پذیری یعنی وجود تعهد درشخص برای انجام کاری که به او سپرده شده است ووجود آن در هرشخص برای انجام کارهای گروهی ضروری است.

افراد مسئولیت پذیر دراصل امانت دار خوبی هستند.افراد موفق خود را مسئول اعمال خویش می دانند.

اهمیت مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری از ابعاد مثبت شخصیتی افراد است که ازطریق والدین به طور وراثتی٬به فرزندان انتقال پیدا نمی کند.بلکه ازاصول اولیه زندگی است که بهتر است از همان سالهای ابتدایی عمر به کودکان آموزش داده شود.

اصلی ترین ومهم ترین هدف والدین فراهم کردن محیطی امن وامکانات لازم برای رسیدن فرزندانشان به موفقیت است.گاهی اوقات توجه ودلسوزی های بیش ازاندازه به نفع آنها نبوده وموجب پیدایش برخی مشکلات درزندگی آنها میشود. دکتر قاسم زاده مسئولیت پذیری را به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های زندگی دانسته ودر این باره معتقد است:والدین مسئول فرزندانی مسئول را تربیت می کنند.

 

راه های افزایش حس مسئولیت پذیری در فرزندان

 1. از همان بچگی بعضی از کارها را به آنها واگذار کنید.بچه های کوچک٬حتی بچه های دوساله٬علاقه ی خیلی زیادی به کمک کردن دارند.اگر صبور وخلاق باشید٬مطمئن باشیدخیلی بیشتر از آنچه شما فکرمی کنید از دستشان بر می آید.اینکار باعث می شودوقتی بزرگتر شدند٬در کارهایشان اعتماد به نفس وشور واشتیاق داشته باشند.
 2. برای کارهایشان پاداش نگذارید.اگر میخواهید حس مسئولیت پذیری به صورت طبیعی وعمقی در وجود فرزندانتان شکل گیرد٬باید بتوانند ارزش واقعی کارهایشان را درک کنند.اگر فقط روی چیزی که به عنوان پاداش خواند گرفت متمرکز شوند٬این رایاد نخواهند گرفت.
 3. وقتی اشتباه می کنند٬عواقبی طبیعی برای آنها در نظر بگیرید.اگر عادت کرده اند که همیشه وسایل بازیشان را جایی جا بگذارند٬باید بگذارید بانتایج وعواقب کارهایشان هم روبه رو شوند.شاید لازم باشد که برای بازی بعدیشان ازکسی دستکش قرض بگیرند٬یا شاید هم اگرگم شده باشد٬مجبور شوند یک دستکش نو بخرند.اگرهروقت که چیزی را گم میکنند شما کمکشان کنید٬هیچ وقت درزندگی مسئولیت پذیر نخواهند شد.
 4. وقتی میبینید جایی احساس مسئولیت کرده اند٬آن رابرزبان بیاورید. هررفتاری که از آنهامیبینید وخوشتان می آید راجلوی خودشان به زبان بیاورید.اینکار باعث می شود باشورو شوق بیشتری باز آن کار راتکرار کند.
 5. هراز گاهی درمورد مسئولیت پذیری باآنها صحبت کنید.مسئولیت پذیری رابه عنوان یک ارزشخانوادگی به آنها معرفی کنید واهمیت آن را برایشان توضیح دهید.
 6. خودتان الگوی مسئولیت پذیری برای فرزندانتان باشید.آنها همه چیز رااز شمایاد می گیرند٬پس مراقب رفتارهایتان باشید.سعی کنید همیشه خوش قول باشید.مطمئن باشید که آنها همه کارهایتان را زیر ذره بین دارند.
 7. ازهمان کودکی به آنها پول توجیبی بدهید. بگذارید ازهمان دوران کودکی٬تصمیمات مربوط به امور مالیشان را خودشان بگیرند.بااین روش خیلی زود چم وخم پول خرج کردن دستشان می آید.اما اگر زود پولشان را تمام کردند٬تنبیهشان نکنید.
 8. باورداشته باشید که کودکانتان مسئوبیت پذیر هستند. باورشما به مسئولیت پذیری آنها٬خیلی زود به خودشان منتقل خواهد شد وسطح توقعاتشان رابالاتر خواهند برد.حتی وقتی خرابکاری می کنند هم این باور راازدست ندهید.
 9. به آنها یاد بدهیدکه مسئولیت پذیر باشند. باآنها صحبت کنید وبگویید که توقع چه رفتاری ازآنهاذرا دارید.وقتی آنها ندانند که مسئولیت پذیری چیست٬چطور می توانند مسئولیت پذیر باشند؟
 10. از دیگران هم کمک وراهنمایی بگیرید. بعضی وقتها خیلی سخت است که خودتان بفهمید دربرخورد بافرزندتان خیلی سخت گیرید یاآسان گیر.می توانید باپدر ومادر های دیگرصحبت کنید٬کتاب بخوانید٬به مشاوران مخصوص مراجعه کنید٬هرکاری از دستتان برمی آید انجام دهید تااحساس کنید که برای بار آوردن فرزندتان تنها نیستید.
 11. بهترین راه برای افزایش حس مسئولیت پذیری در فرزندان این است که پدرو مادر به مسئولیت خود در قبال فرزندان به خوبی عمل کنند.ازآنجاکه والدین همیشه الگوی فرزندان هستند این عمل آنها باعث می شود که فرزندان با الگو برداری ازوالدین به مسئولیت های خود به خوبی عمل کنند.

 

 

افزایش حس اعتماد به نفس در فرزندان:

یکی از دلایلی که فرزندان از قبول مسئولیت شانه خالی می کنند این است که بیم دارند توانند کارهای محوله برخود را به درستی انجام دهند وبه همین دلیل مورد سرزنش پدر ومادر قرار بگیرند پس والدین می توانند بادادن حس اعتماد به نفس به فرزندان آنها را درقبول مسئولیت یاری کنند.

  هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!