جیمز پرسکات ژول که بود؟

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۱ دیدگاه

سلام دوستان امروز میخام با یه فرد بزرگ اشناتون کنم .....

عکسشو گذاشتم و مطالبو گذاشتم تو ادامه مطلب اگه برید ادامه مطلب خواهید دید.....

جیمز پرسکات ژول (به انگلیسی: James Prescott Joule)‏ ، متولد ۲۴ دسامبر ۱۸۱۸ تا ۱۱ اکتبر ۱۸۸۹، از فیزیکدانان انگلیسی بود. او نخستین کسی بود که رابطهٔ میان کار و گرما و اثر گرمایی جریان الکتریکی را مورد بررسی قرار داد. یکای کار و انرژی را به افتخار او ژول برگزیده‌اند.

یکای اندازه گیری انرژی و کار به افتخار جیمز ژول(۱۸۸۹-۱۸۱۸میلادی)،فیزیک دان انگلیسی،ژول نامیده شد.ژول برای نشان دادن این موضوع که گرما شکلی از انرژی است،آزمایش های فراوانی انجام داد.آزمایش های ژول و چنددانشمند دیگر ،یکی از قانون های اصلی علم به نام«قانون پایستگی انرژی»را به وجود آورد.این قانون بیان می کند که«انرژی در واکنش های فیزیکی و شیمیایی خلق و نابود نمی شود بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می گردد».

 

1818 میلادی

در ۲۴ دسامبر، ژول در سالفورد واقع در لانکشایر انگلستان به دنیا می‌آید. پدرش آبجوساز است. او تحصیلات رسمی اندکی را می‌گذراند.

۱۸۳۵ میلادی

پس از کار در یک آزمایشگاه متصل به آبجوسازی پدرش،‌ به دانشگاه منچستر می‌رود، و در آنجا نزد شیمیدان انگلیسی جان دالتون (۱۸۴۴ – ۱۷۶۶ م) به تحصیل می‌پردازد. ژول تحقیقات اولیه درباره استفاده از الکترومغناطیس در موتورها را کنار می‌گذارد، زیرا معتقد است که بخار شکل قویتری از انرژی است.

۱۸۴۰ م

درباره تولیید گرما با الکتریسیته ولتایی را منتشر می‌کند.

۱۸۴۳ م

فرمولی برای مقدار کار لازم برای تولید یک واحد گرما را ارائه می‌کند. این فرمول بر این نظر جدید مبتنی است که گرما شکلی از انرژی است. ژول با استفاده از نظریه‌های موجود بقای اندازۀ حرکت و بقای جرم، راه را بر ارائه قانون بقای انرژی می‌گشاید.

۱۸۴۸ میلادی

مقاله‌ای را دربارۀ نظریه جنبشی گازها منتشر می‌کند، که در آن سرعت حرکت مولکولهای گازها را تخمین زده است.

۱۸۵۲ م

ژول و فیزیکدان اسکاتلندی ویلیام تامسون (۱۹۰۷ – ۱۸۲۴ م‌، که بعداً‌ به لرد کلوین مشهور می‌شود) در‌می‌یابند که اگر به گازی اجازۀ انبساط داده شود، دمای آن افت می‌کند. به این ترتیب فکر ساختن یخچال به وجود می‌آید.

۱۸۷۸ م

نسخۀ اصلاح شده‌ای از ضریب هم‌ارزی (هم‌ارز مکانیکی گرما) را منتشر می‌کند.

۱۸۸۹ م

در ۱۱ اکتبر، ژول در ۷۰ سالگی در سیل انگلستان می‌میرد.

  • رسانه متخصصان و اهل وب

    رسانه متخصصان و اهل وب

    • ۱۳۹۲/۱۱/۰۹ - ۲۱:۳۸:۰۵

    واقعا زیبا بود ممنون


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!