سطوح آموزشی در فوریت های پزشکی

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۱ دیدگاه

 یکی از مهم ترین معیارهای توسعه جوامع ،ارائه مراقبت های بهداشتی درمانی لازم به تمام مردم است.شاید مهم ترین رکن مراقبت های درمانی را مراقبت های اورژانسی به خصوص از نوع پیش بیمارستانی آن تشکیل می دهند............

 

مراقبت های طبی پیش بیمارستانی به آنهایی می گویند که از بالین بیمار شروع و در اورژانس بیمارستان ختم می شوند.این مراقبت ها دو نوع بیمار مختلف را پوشش می دهند:

1-    بیمار ترومایی که در اثر سانحه مصدوم شده است.

2-    بیمار داخلی که سابقه تروما را نمی دهد.

سازمان های معتبر جهانی اورژانس ، جهت ارائه خدمات اورژانسی و مراقبت های پیش بیمارستانی خود چهار گروه را تربیت می کنند:

1-    First responder که در ایران از آن به عنوان امدادگر نام برده می شود،معمولاً اولین شخص آموزش دیده در زمینه مراقبت های طبی است که به صحنه اورژانس می رسد و ممکن است افسر پلیس ،آتش نشان ، معلم مدرسه یا فرد داوطلب باشد. تمام رانندگان در سیستم اورژانس باید دوره First responder یا امدادگری را بگذرانند.

 آنها می توانند خدمات فوری اورژانسی مانند...............................

کنترل خونریزی ، تامین راه هوایی ، دفیبریلاسیون خارجی خودکار و CPR(Cardio Pulmonary Rescusitation) را ارائه دهند،صفحه را کنترل و آن را برای رسیدن آمبولانس EMS (Emergency Medical Service/ System) مهیا کنند و اطلاعات مربوط به بیمار و صحنه را به پرسنل EMS انتقال دهند.

1-    EMT-B (Emergency Medical Technician – Basic)  معادل فارسی آن تکنسین خدمات اورژانس در سطح پایه است ، در واقع EMT-B از گستردگی آموزش بیشتری نسبت به First responder برخوردار است و می تواند مراقبت های پزشکی در سطح پایه از جمله

 • کنترل شرایط تهدید کننده حیات به صورت باز نگه داشتن راه هوایی و اعمال ونتلاسیون مصنوعی ،انجام دفیبریلاسیون نیمه خودکار ، تجویز محدودی از داروها ، کنترل خونریزی شدید و درمان شوک.
 • حفظ ثبات شرایط غیر تهدید کننده مثل آتل بندی اندام آسیب دیده،پوشاندن و بانداژ زخم ، زایمان و مراقبت از نوزاد، برطرف نمودن استرس روانی بیمار و اعضای خانواده ،همسایگان و همکاران او.
 • استفاده از مهارت های غیر پزشکی مثل رانندگی ، حفاظت از تجهیزات به صورت مناسب ، مهارت های ارتباطی ، ثبت اطلاعات آشنایی با تکنیک های رها سازی بیمار و برخورد با مفاهیم قانونی مربوطه.

2-    EMT-I (Emergency Medical Technician – Intermediate)  معادل فارسی آن تکنسین خدمات اورژانس در سطح میانی است ، این گروه اطلاعات بیشتری در مورد فارماکولوژی اورژانس ، رگ گیری و تجویز دارو ، دفیبریلاسیون دستی ، استفاده از ابزارهای پیشرفته برای تامین راه هوایی تفسیر ECG(Electrocardiogram)  ، بیماری های داخلی ، صدمات تروماتیک ، حاملگی،احیای نوزادن ، کودکان وسالمندان را دارند.گرچه در ایران کاردانی فوریت های پزشکی معادل این سطح از آموزش می باشد ولی مطالبی را که هنرجویان در این سطح می آموزند فراتر از آن و به سطح چهارم یا EMT-P می رسد.

3-    EMT-P (Emergency Medical Technician – Paramedic) معادل فارسی آن تکنسین خدمات اورژانس در سطح پیشرفته است  و به کسانی اطلاق می شود که به تمامی جنبه های مراقبت پیش بیمارستانی تسلط دارند از جمله تجویز انواع زیادی از داروها ، دکمپرس کردن حفره قفسه سینه ، تنظیم ریتم قلب با کمک دفیبریلاتورهای دستی ،آشنایی با ضربان ساز قلبی ، گذاشتن آنژوکت ، گذاشتن لوله اندوتراکیال و ابزارهای پیشرفته دیگر برای تامین راه هوایی،خواندن الکتروکاردیوگرام و احیای قلبی پیشرفته را انجام دهد.

سعی خود را براین قرار می دهیم که همه سطوح را در پست های جداگانه بررسی و به تشریح همه امور آنه بپردازیم.


پخش:بنگاه اطلاعات علمی  www.bodobia.orq.ir

 • Bernard

  Bernard

  • ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ - ۰۵:۲۶:۵۹

  Quality content is the main to invite the users to visit the website,
  that's what this web site is providing. http://www.doctorsb7dportal.com/user/profile/2432


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!