تاریخچه اورژانس پیش بیمارستانی( 115) در ایران

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

 در حادثه دردناک فرو ریختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهرآباد ( بدلیل ارتعاشات ناشی از سر و صدای موتور جت‌های غول پیکر ) در ساعت 2 و 50 دقیقه بعدازظهر روز چهاردهم آذرماه سال 1352 بود که طی آن 16 نفر کشته و 11 تن مجروح شدند. این حادثه به دلیل انعکاس وسیع در رسانه‌های داخلی و خارجی آن سال، در ردیف یکی از تلخ‌ترین وقایع کشورمان به ثبت رسید.........

 

و این در حالی بود که هیچ سیستم از قبل طراحی شده ای برای کمک و انتقال به مجروحین در اینگونه حوادث ناگهانی وجود نداشت، بعد از این حادثه سیستم فوریتهای پزشکی کشور با عنوان اورژانس ۱۱۵ کشور با همکاری کشور آمریکا تأسیس شد و ایران بعنوان چهارمین کشور دارنده خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در جهان شناخته شد که این خود افتخاری بزرگ است.کشور آمریکا در دومین تجربه خود در تشکیل یک سیستم اورژانس پیش بیمارستانی بسیاری از کمبودها و نقصهای تجربه اول را که برای خودش بود در ایران لحاظ نکرد و به جرأت میتوان گفت اورژانس پیش بیمارستانی ایران در سال ۱۳۵۴ کاملتر و بهتر از اورژانس پیش بیمارستانی کشور آمریکا راه اندازی شد. 

تاریخچه اورژانس پیش بیمارستانی( 115) در ایران

قابل ذکر است در آن زمان شماره سه رقمی 123 برای تماس با اورژانس اختصاص داده شده و از آمبولانسهای بنز ون  برای خدمت رسانی به مردم استفاده می شد که بعدا شماره تماس مردم با اورژانس ، شماره 115 در کل کشور اعلام شد.

سیستم فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی  در سطح دنیابه دو دسته عمده تقسیم می‌شوند  Franco-German : و Americo -England  . در سیستم Franco-German امکانات و تجهیزات در صحنه بر بالین بیمار برده و از حضور پزشک در آمبولانس‌ها استفاده می شود. در سیستم Americo -England که سیستم اورژانس ایران در شروع راه اندازی از این دسته بود، تکنسین‌هایی که دوره های اولیه فوریت‌های پزشکی را آموزش دیدند، در صحنه حاضر می‌شوند، بیمار یا مصدوم را دریافت می کنند و اقدامات اولیه را انجام داده و سپس آن‌ها را به مرکز مجهز یا همان بیمارستان انتقال می دهند.

مرکز اطلاعات و اورژانس اصفهان

 یک سال بعد از راه اندازی اورژانس تهران ،  اورژانس شهر اصفهان با کمک تکنسین های اورژانس تهران و با   سرپرستی دکتر پیروز نیا شروع بکار نمود. عنوان مرکز در آن زمان مرکز اطلاعات اورژانس بود.  در آن زمان بدلیل اینکه اصفهان نیروهای بومی برای بکارگیری در اورژانس نداشت پس از فراخوان نیروهای داوطلب آنها را برای طی کردن دوره تکنسین فوریتهای پزشکی به تهران فرستادند و در دوره ای فشرده در مدت 3 ماه و زیر نظر فردی آمریکایی بنام جیم پاترسون آموزش دیدند و پس از طی دوره در پایگاههای آن زمان مشغول بکارشدند.


اولین اتاق فرمان شهر اصفهان. سال1355

نمونه فرم تکنسین فوریتهای پزشکی در بدو تاسیس اورژانس

نمونه فرم تکنسین فوریتهای پزشکی در بدو تاسیس اورژانس

نمونه آرم قدیمی مرکز اطلاعات و اورژانس

نمونه آرم قدیمی مرکز اطلاعات و اورژانس

 مرکز اطلاعات اورژانس کار خود را با 5 پایگاه و 10 آمبولانس بنز بونا در سطح استان آغاز نمود و کم کم به تعداد پایگاهها افزوده شد. مکان اولیه مرکز در بیمارستان شریعتی اصفهان بوده است.  

از پایگاههای فعال در آن زمان می توان به پایگاههای مورچه خورت ، شاهین شهر ، خوراسگان ، شهید ملکوتی و شهید برهانیان اشاره کرد.

تاریخچه اورژانس پیش بیمارستانی( 115) در ایران

 چند سال بعد در زمان ریاست آقای دکتر بدخشیان با توجه به نیاز به افزایش تعداد پایگاهها در سطح شهرستان اصفهان و مشکل کمبود نیرو ، پیشنهاد استقرار پایگاههای اورژانس درآتش نشانی های سطح شهر از طرف مسئولین مرکز مطرح شد و پس از موافقت مسئولین بنا بر آن شد که از رانندگان آتش نشانی بجای راننده آمبولانس و از کارشناسان شاغل در بیمارستان آیت ا.. شهید صدوقی اصفهان بعنوان تکنسین استفاده گردد.

تاریخچه اورژانس پیش بیمارستانی( 115) در ایران

    ‌راه اندازی امداد موتوری

در تابستان 1382 به همت آقای دکتر اطمینانی رئیس مرکز اطلاعات و اورژانس آن زمان ، اولین امداد موتوری ایران در شهر اصفهان راه اندازی شد. که با توجه به تجربه موفق اصفهان در این زمینه ، امداد موتوری به ترتیب در شهرهای شیراز و تهران نیز راه اندازی شد.

‌راه اندازی امداد موتوری

راه اندازی امداد هوایی

با توجه به وسعت استان اصفهان و نیاز این استان به امداد رسانی در مناطق دور دست به همت دکتر اطمینانی در اسفند ماه  سال 1383 با عقد قرار داد بین مرکز اطلاعات اورژانس و هوانیروز اصفهان ، امداد هوایی نیز در این استان برقرار شد. این کد اورژانس متشکل از یک فروند هلیکوپتر 412 و دو نفر تکنسین اورژانس می باشد که در زمان نیاز به پرواز امدادی از این خدمات نیز استفاده می گردد.

راه اندازی امداد هوایی

راه اندازی امداد هوایی

اتاق فرمان فوریتهای پزشکی شهرستان اصفهان سال 1385

وضعیت فعلی اتاق فرمان اورژانس پیش بیمارستانی شهرستان اصفهان

اتاق فرمان فوریتهای پزشکی شهرستان اصفهان سال 1385

اتاق فرمان فوریتهای پزشکی شهرستان اصفهان سال 1385

راه اندازی امدادموتوری کوهستان

در خرداد ماه 1390 به دستور دکتر حمید اسماعیلی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان و با توجه به نیاز به امداد رسانی در تفرجگاه کوه صفه اولین واحد امداد موتوری کوهستان در شهرستان اصفهان با بکارگیری 2 دستگاه موتور کراس راه اندازی شد.

راه اندازی امدادموتوری کوهستان

 بکارگیری اتوبوس آمبولانس

در اسفندماه سال 1390 به همت دکتر اسماعیلی رئیس مرکز مدیریت حوادث وفوریتهای پزشکی استان اصفهان اولین اتوبوس آمبولانس  اصفهان به ناوگان اورژانس پیش بیمارستانی استان اصفهان اضافه شد.

 بکارگیری اتوبوس آمبولانس


    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!