تغذیه و کم خونی

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۱ دیدگاه

 

تغذیه و کم خونی

از علل مهم کم خونی ها می توان به کاهش ویتامین های B۱۲ , B۶ اسید فولیک و مس اشاره کرد . همچنین داروهای ضد التهاب' آنتی بیوتیک ها و مشروبات ...

 تغذیه و کم خونی

از علل مهم کم خونی ها می توان به کاهش ویتامین های B۱۲ , B۶ اسید فولیک و مس اشاره کرد . همچنین داروهای ضد التهاب' آنتی بیوتیک ها و مشروبات الکلی نیز در بروز کم خونی تاثیر بسیار مهمی دارند. ژنیتیک و مسائل مربوط به آن در ایجاد کم خونی ثابت شده است.

کاهش غیر طبیعی در سلولهای خونی چه از نظر تعداد و چه از نظر افت هموگلوبین کم خونی نامیده می شود با توجه به اینکه اکسیژن برای رسیدن به بافتهای بدن نیاز به گلبولهای قرمز دارد در کم خونی ها این مسئله دچار اختلال می گردد. علت اصلی کم خونی بایستی توسط پزشک سریع تشخیص داده شود و درمان آن به سرعت آغاز گردد.

کم خونی ممکن است بعلت کمبود آهن ایجاد شود و درحالاتی چون خونریزی شدید در دوران قاعدگی' زخم ها و خونریزی های دستگاه گوارش' حاملگی' شیر دهی' اهدای خون' سرطانهای کولیل شود این بیماری همچنین ممکن است در اثر بیماریهای ‌« خود ایمنی» بوجود آید در این گروه از بیماریها دستگاه ایمنی بدن به علت تشخیص غلط برعلیه خود بدن آنتی بادی ترشح می کندو سلولهای طبیعی را از بین می برد.

کم خونی ممکن است در اثر اختلال در سیستم تولید خون در مغز استخوان صورت گیرد. این اختلال معمولاٌ بدنبال التهاب در مغز استخوان ایجاد می شود. سرطان شیمیایی مسموم کننده و تشعشات رادیواکتیو ممکن است از علل مهم التهاب و اختلال مغز استخوان باشد.

از علل مهم کم خونی ها می توان به کاهش ویتامین های B۱۲ , B۶ اسید فولیک و مس اشاره کرد . همچنین داروهای ضد التهاب' آنتی بیوتیک ها و مشروبات الکلی نیز در بروز کم خونی تاثیر بسیار مهمی دارند. ژنیتیک و مسائل مربوط به آن در ایجاد کم خونی ثابت شده است.

علایم کم خونی شامل ضعف' بی حالی' رنگ پریدگی' سرگیجه یا سنکوپ' عدم تمرکز ' تحریک پذیری' التهابات راجع و کاهش سطح هوشیاری می باشد.

در کم خونی ها با توجه به کم شدن تعداد گلبولهای قرمز اکسیژن رسانی به بافتهای بدن دچار اختلال می شود و برای جبران این وضعیت تعداد ضربات قلب افزایش می یابد که اگر کم خونی مزمن شود ممکن است منجر به عوارض قلبی گردد.

نوعی از کم خونی که اصطلاحاٌ کم خونی پرنیشیوس (pernicious) نامیده می شود در اثر کمبود ویتامین B۱۲ ایجاد می گردد این بیماری با کاهش تعداد گلبولهای بالغ در مغز استخوان تشخیص داده می شود این نوع از کم خونی معمولاٌ بعلت نقص ژنتیکی در ترشح ماده ای بنام «فاکتور داخلی » در دستگاه گوارش است که نقش مهمی در جذب ویتامین B۱۲ از دستگاه گوارش دارد.

افرادی که از رژیم های گیاهخواری استفاده می کنند معمولاٌ مستعد این نوع کم خونی هستند چراکه ویتامین B۱۲ در گیاهان یافت نمی شود البته لازم به توضیح است با توجه به فراوانی اسید فولیک در گیاهان علایم مربوط به کمبود ویتامین B۱۲ با اسید فولیک پوشانده می شود علایم کم خونی پرنیشیوس شامل ضعف' اخلالات دستگاه گوارش زبان کبابی' زردی خفیف پوست' اختلالات عصبی' اسهال و کاهش هوشیاری می باشد.

کم خونی «داس شکل» نوعی از کم خونی هاست که در آن گلبولهای قرمز بشکل خمیده در می آیند به هم می چسبند و درسیستم خونرسانی ایجاد اختلال می کنند که این مسئله باعث اشکال در اکسیژن رسانی می گردد این بیماران برای درمان بسیار نیازمند به اسید فولیک هستند.

درمان کم خونی بستگی به علت بیماری دارد که بایستی حتماٌ در مورد کشف علت آن اهتمام ورزید ذکر این نکته هم ضروری است که چای حاوی ماده ای بنام تانین است که می تواند در جذب آهن ایجاد اختلال بکند.

مواد مغذی مفید در کم خونی ها:

- آهن

- ویتامین A که در فعال کردن آهن نقش مهمی دارد

- ویتامین C که در جذب آهن بسیار موثر است

- ویتامین B۶که در صورت کمبود مصرف آن لازم است

- ویتامین B۱۲ که در صورت کمبود آن لازم است مصرف شود

- فولیک اسید: که در صورت کمبود آن لازم است مصرف شود

- مس: که در صورت کمبود مصرف آن لازم است

مواد غذایی مفید برای کم خونی ها:

- میوه جات تازه

- زرد آلوی خشک

- کشمش

- میوه های خشک

- توت سیاه

- سبزیجات تازه

- سبزیجات با برگ سبز

- چغندر

- باقلا و لوبیا

- حبوبات

- جو

- کدو

- شیر کم چرب

- ماهی

- تخم مرغ

- گوشت ماکیان

- گوشت قرمز

- جگر

- آب تمشک

- آب هویج


منبع:ایسودا   http://www.isouda.ir

 • Hollis

  Hollis

  • ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ - ۱۳:۵۱:۴۸

  I was very pleased to uncover this website. I want to to thank you
  for your time due to this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you book-marked
  to look at new things on your web site. https://www.ju.edu.et/jl/content/want-thriving-business-focus-monster-truck-games


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!