آیا به زودی شاهد دومین حمله اتمی تاریخ خواهیم بود؟

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

آیا به زودی شاهد دومین حمله اتمی تاریخ خواهیم بود؟

 "در صورت بروز هرگونه اقدام تحریک آمیز از سوی ایالات متحده، نیروهای کره شمالی باید» بی‌رحمانه به خاک اصلی ایالات متحده و پایگاه‌های نظامی آن کشور در اقیانوس آرام، از جمله هاوایی و گوام، و کره جنوبی حمله و آن‌ها را نابود کنند."


این بخشی از دستور روز گذشته کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به نیروهای نظامی این کشور بود، دستوری که قاعدتاً باید از سوی ارتش این کشور جدی گرفته شود، اما رهبر جوان کره شمالی به راستی تا چه اندازه به دنبال شروع یک جنگ هسته‌ای با آمریکا و کره جنوبی است؟ نبردی که به احتمال زیاد کره شمالی پیروز آن نخواهد بود. حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم و کار‌شناس مسائل بین الملل در گفت‌و‌گو با افکار نیوز دلایل دیگری را برای تهدیدات اخیر کره شمالی بر می‌شمرد. 

بحرانی که هم اکنون شاهد آن هستیم چندان جدید و دور از انتظار نیست در واقع شبهه جزیره کره همواره در طول نیم قرن اخیر صحنه تنش میان کره جنوبی و آمریکا از یک سو و کره شمالی از سوی دیگر بوده است اما شاید این نخستین بار باشد که کره شمالی خود را تا این حد مصمم به جنگ نشان می‌دهد، به نظر شما دلیل این امر چه می‌تواند باشد؟ 

در واقع باید گفت موضوع بحران اخیر در شبهه جزیره کره مستقیماً به استراتژی کلان ایالات متحده آمریکا مربوط می‌شود زیرا تیم جدید سیاست خارجی آمریکا یعنی مثلث اوباما، هیگل و کری در سیاستی جدید درصدد انتقال حوزه نفوذ آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیا هستند، آن‌ها معتقدند منطقه خاورمیانه برای آمریکا منطقه پردردسری است و در طول ۱۰ سال گذشته باعث هزینه‌های تریلیون دلاری برای آن کشور شده است و از این رو معتقدند آمریکایی‌ها باید منافع خود را به شرق آسیا منتقل کنند که هم از امنیت بیشتری برخوردار است و هم اینکه به لحاظ تجاری و سرمایه گذاری در مرتبه‌ای بالا‌تر از خاورمیانه قراردارد اما باید توجه داشت که همه کشور‌ها با این خواست ایالات متحده موافق نیستند، بر همین اساس معتقد هستم پشت صحنه جنگ روانی که کره شمالی آغاز کرده است کشوری مثل چین قرار دارد که می‌خواهد به هر نحو ممکن مانع از تحقق این استراتژی کلان ایالات متحده بشود و در واقع به امریکا بفهماند که منطقه شرق آسیا بدون خواست چین نمی‌تواند نقطه امن آمریکا برای سرمایه‌گذاری و تولید باشد. 

یعنی می‌خواهید بگویید چینی‌ها از تشدید تنش در شبهه جزیره کره خوشحال می‌شوند و به همین دلیل است که می‌بینیم که تحولات شبهه جزیره کره به نحوی غیرعادی هر روز شکل تهدید آمیزتری به خود می‌گیرد؟ 

در واقع بله و باید دانست وجود بازیگری مانند چین تحولات شرق آسیا را کنترل می‌کند اما نگرانی چینی‌ها از جنس نگرانی‌های اقتصادی است زیرا آن‌ها نمی‌خواهند آمریکایی‌ها در زمین چین دفاع اقتصادی را آغاز کنند زیرا اگر به خاطر داشته باشید پیش بینی‌های چندسال گذشته مبنی بر این بود که چینی‌ها تا سال ۲۰۴۵ جای آمریکا را در دنیا می‌گیرند و اکنون چینی‌ها تصور می‌کنند آمریکا برای دفاع به زمین چینی‌ها آمده است. 

اما پیش بینی‌های بعدی این زمان را خیلی جلو‌تر در نظر گرفت دلیل این امر را چه می‌دانید؟ 

با اشتباهاتی که آمریکا در عراق و افغانستان مرتکب شد و اینکه در همین زمان چین از فرصت‌های بدست آمده بهترین استفاده را کرد اکنون تصور می‌شود چین تا سال ۲۰۱۶ بتواند به طور کامل به عنوان قدرت بر‌تر جهانی عرض اندام کند. 
آمریکا بر اساس همین تحلیل تلاش می‌کند تمرکز خود را بر شرق آسیا قرار بدهد و این منطقه را جایگزین خاورمیانه پردردسر کند اما در عین حال آمریکایی‌ها از این موضوع نیز استفاده خواهند کرد و از این فرصت برای استیلای نظامی بیشتر در شرق آسیا استفاده می‌کنند. 

در این شرایط جنگ هسته‌ای را چقدر محتمل می‌دانید، اینکه کنترل از دست هر دوطرف خارج شود و ما واقعاً شاهد دومین حمله اتمی تاریخ باشیم؟ 

سیستم جنگ و دفاع هسته‌ای آمریکا برای مقابله احتمالی با کشورهایی نظیر روسیه و چین طراحی شده است بنابراین به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها در این مقطع می‌توانند از پس تهدیدات کره شمالی بر بیایند. زمانی ما یک جنگ تمام عیار هسته‌ای را خواهیم داشت که کشوری مانند روسیه در طرف مقابل قرار بگیرد اما به نظر نمی‌رسد کره شمالی بتواند تهدیدات خود را عملی کند.

ضمن اینکه این کشور در قضایای اخیر دست پایین را دارد و در ‌‌نهایت تلاش می‌کند با گرفتن یک امتیاز از چین و آمریکا قائله را خاتمه بدهد بنابراین همانطور که اکثر تحلیلگران می‌گویند من نیز معتقدم کره شمالی واقعاً به دنبال یک درگیری اتمی با آمریکا نیست بلکه می‌خواهد در این میان با گرفتن یک امتیاز قسمتی از فشار اقتصادی را که بر آن کشور وارد می‌شود کاهش بدهد همانطور که پیش از این نیز کمابیش نظیر این اقدام را انجام داده است.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!