همه چیز درباره آزمون ایلتس

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

یک امتحان زبان انگلیسی است و از اعتباری بین المللی برخوردار میباشد. این امتحان معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که میخواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت نمایند.

88037 3 مجموعه تست های آزمون آیلتس

 IELTSیا International English Language Testing System یک امتحان زبان انگلیسی است و از اعتباری بین المللی برخوردار میباشد. این امتحان معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که میخواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. 

امتحان IELTS با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار میشود. این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی میکند و چهار توانائی Writing ،Reading ،Listening و Speaking را مورد ارزیابی قرار میدهد. 

بسیاری از دانشگاهها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا امتحان IELTS را به رسمیت می شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک IELTS الزامی است. این امتحان در بیش از 270 مرکز امتحانی واقع در 110 کشور مختلف دنیا برگزار میگردد. 

شرکت کنندگان در امتحان IELTS به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ میدهند. نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا 9 میباشد. نمره کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می گردد. در کارنامه IELTS، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می شود. تعبیر هر کدام از نمره های صفر تا 9 مطابق جدول زیر صورت می پذیرد:

نمرهتعبیرتوضیح
9Expert UserFluent with complete understanding
8Very Good UserFull operational command, occasional inaccuracies
7Good UserOperational command, occasional inaccuracies
6Competent UserEffective command, inaccuracies
5Modest UserPartial command, many mistakes
4Limited UserLimited command,frequent problems
3Limited UserOnly general understanding Extremely
2Intermittent UserOnly basic understanding with difficulty
1Non UserNo language ability
0Did not attempt the testN/A


هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره ای را مشخص میکند و اکثر آنها حداقل نمره کلی 6.5 را می خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از 6 کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت امتحان IELTS حداقل نمره 7 بگیرید. 

در روز امتحان ابتدا به سوالات Listening سپس به سوالات Reading و بعد به سوالات Writing پاسخ خواهید داد. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت Speaking در روز امتحان به شرکت کنندگان اعلام میشود و معمولا امتحان Speaking از عصر روز امتحان شروع شده و بمدت 5 روز ادامه می یابد. داوطلبانی که از شهرهای دیگر به تهران می آیند، برای امتحان Speaking در اولویت هستند و باید در هنگام ثبت نام، اسم خود را در لیستی جداگانه به ثبت برسانند. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار را در هیچ مرحله ای از امتحان کتبی ندارند. 

نتایج امتحان IELTS دو هفته پس از پایان یافتن آزمون Speaking اعلام خواهد شد و کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده داده می شود و از طریق تلفن، فکس و یا email قابل در یافت نیست. همچنین از تاریخ امتحان تا مدت 90 روز حق شرکت مجدد در امتحان را ندارید.

تا 5 کارنامه برای دانشگاهها و موسسات مورد در خواست شما بصورت رایگان توسط دفاتر برگزار کننده امتحان ارسال می گردد، بشرطیکه از تار یخ امتحان شما یکماه نگذشته باشد. اگر بیشتر از یکماه از تاریخ امتحانتان سپری شود و یا بیشتر از 5 کارنامه بخواهید برایتان ارسال بشود، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را بپردازید. اکثر دانشگاهها کارنامه IELTS را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند. 

امتحان IELTS در دو نوع Academic و General Training برگزار میشود. امتحان Academic مخصوص کسانی است که میخواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند در حالیکه امتحان General Training مخصوص کسانی است که میخواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند. 

همانطور که گفته شد، در امتحان IELTS، توانائیهای Writing ،Reading ،Listening و Speaking در چهار قسمت جداگانه سنجیده میشوند. در حالیکه قسمتهای Listening و Speaking برای داوطلبان Academic و General Training به روش کاملا مشابهی مورد ارزیابی قرار میگیرد، هر یک از این دو گروه سوالات جداگانه ای در قسمتهای Reading و Writing دریافت میکنند. مسولیت نوع امتحانی که میخواهید در آن شرکت نمائید بر عهده شماست و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظرتان را در فرم ثبت نام قید کنید.

بخش دوم

***

جداول ذیل قسمتهای مختلف امتحان IELTS را تشریح مینمایند:

بخش Listeningزمان : حدودا 30 دقیقهتعداد سوال : دفترچه ای حاوی چهل سوال در 4 بخش


نوار امتحان Listening فقط یکبار پخش میشود. 

قبل از پخش نوار فرصت دارید تا سوالها را مرور کنید. 

پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جوابهای خود را بازبینی نمایید. 

پاسخها باید در دفترچه سوالات نوشته شود. 

با پایان گرفتن نوار ده دقیقه فرصت دارید تا جوابها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید. 

دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر میباشد. 

دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل دهنده این بخشها هستند.

بخشGeneral Training Readingزمان : 60 دقیقه40سوال


دفترچه حاوی متون که جمعا 2000 تا 2700 کلمه دارند به داوطلب داده میشود. 

بر خلاف بخش Listening، زمان اضافه ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمیشود. 

متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه ها انتخاب شده اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است. 

بخش اول در مورد امور روزمره اجتماعی است. 

بخش دوم در مورد جزوات آموزشی واحتیاجات رفاهی است. 

بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

بخش Academic Readingزمان : 60 دقیقه40 سوال


دفترچه حاوی 3 متن که جمعا 2000 تا 2700 کلمه دارند به داوطلب داده میشود. 

بر خلاف بخش Listening، زمان اضافه ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمیشود. 

متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه ها انتخاب شده اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است. 

متون جنبه علمی دارند. 

حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است. 

در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه ‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.

بخش General Training Writingزمان : 60 دقیقه


برای دو موضوع باید انشاء بنویسید. 

در موضوع اول (Task 1) باید نامه ای به شخصی فرضی بنویسد و در آن مساله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل 150 کلمه داشته باشد. اگر نامه ای کمتر از 150 کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است 20 دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید. 

درموضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل 250 کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از 250 کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است 40 دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

بخش Academic Writingزمان : 60 دقیقه


برای دو موضوع باید انشاء بنویسید. 

در موضوع اول (Task 1) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده است، توضیح دهید. انشاء شما باید حداقل 150 کلمه داشته باشد. اگر انشائی کمتر از 150 کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است 20 دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید. 

در موضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل 250 کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از 250 کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است 40 دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

بخش Speakingزمان : 11 تا 14 دقیقه


امتحان بصورت یک مصاحبه رو در رو میباشد و شامل سه بخش است. 

بخش اول 4 تا 5 دقیقه بطول می انجامد و باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایقتان جواب دهید. 

در بخش دوم باید به مدت 2 دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده میشود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان 2 دقیقه، به یک یا دو سوال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید. 

در بخش سوم به مدت 4 تا 5 دقیقه با مصاحبه کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته اید. 

کل مصاحبه بر روی نوار ضبط میشود. 
یکی از مهمترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان IELTS، نحوه مطالعه شما برای چنین امتحانی است. بارها دیده شده است که داوطلبان شرکت در آزمون، با اتخاذ روشهای ناکارآمد، در کسب نمره مورد نظرشان ناکام مانده اند.

با اتخاذ روشهای مطالعه درست و هدفمند، علاوه بر اینکه در وقت خود صرفه جوئی قابل ملاحظه ای میکنید، در دستیابی به نمره مورد نظرتان نیز موفق خواهید بود.

برای نیل به این مقصود، به چند نکته زیر توجه نمائید: 

1. بر اساس یک برنامه ریزی منظم به مطالعه بپردازید. بعنوان مثال خود را مقید سازید که بمدت چهارماه برای امتحان IELTS مطالعه نمائید و هر روز 6 ساعت را به این امر اختصاص دهید(این مدت فقط جهت مثال ذکر شده است و بنا به اینکه پیشینه دانش زبان شما چگونه است،زمان آماده سازی جهت شرکت در آزمون تغییر خواهد نمود). 

2. تمامی چهار مهارت Writing ،Reading ،Listening و Speaking را همزمان با هم تمرین نمائید. بعنوان مثال، یک ماه تمام فقط روی Listening تمرین نکنید و به سه مهارت دیگر کاری نداشته باشید. البته اگر روی قسمتی ضعیفتر هستید، باید وقت بیشتری برای آن صرف نمائید. 

3. مطالبی که مطالعه مینمائید باید به امتحان IELTS مربوط باشند. بهترین حالت این است که از کتابهائی که در رابطه با IELTS نوشته شده اند، استفاده نمائید.

مثلا اگر میخواهید که در بخش Reading امتحان تمرین کنید، خواندن متون مشکل ادبی به زبان انگلیسی فایده ای ندارد. برعکس، کتابهائی که در رابطه با بخش Reading امتحان IELTS نوشته شده اند،علاوه بر اینکه به بالا بردن مهارت شما کمک مینمایند، شما را با سبک امتحان نیز بیشتر آشنا میکنند.

این یک نمونه از مطالعه هدفمند است. زبان انگلیسی و کتابهائی که در رابطه با آن نوشته شده اند نامحدود میباشند، اما وقت شما محدود است. هدف شما گرفتن نمره مورد نظرتان در امتحان IELTS میباشد. بنابراین، کتابهائی که جهت مطالعه انتخاب مینمائید باید بصورت هدفمند و مخصوص امتحان IELTS نوشته شده باشند. 

4. قبل از امتحان، حتما باید چندین تست استاندارد را جواب بدهید تا هم از سطح آمادگی خودتان مطلع شوید و هم با نوع و سبک امتحان آشنا شوید. پاسخگوئی به سوالات باید در مدت زمان مشخصی که در امتحان اصلی IELTS با آن مواجه خواهید شد، صورت پذیرد.

منبع:انگلیش کمپ

انتشار:http://scientificinformation.vcp.ir/

 کلمات کلیدی:آموزش زبان انگلیسی, آزمون دکتری زبان, همه چیز درباره آزمون ایلتس, آزمون ایلتس,

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!