آریو برزن

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

آریو برزن

عکس

آریو برزن یکی از سرداران بزرگ پارس است که در برابر یورش اسکندر در ترموپیل حماسه دروازه پارس را بوجود آورد .

اسکندر مقدونی در سال 331 و پس پیروزی های فراوان برای فتح پارسه به ایران یورش آورد . او سپاهش را به دو بخش تقسیم کرد و گروهی را به فرماندهی " پارمن یونوس " از راه رامهرمز و بهبهان امروزی راهی پارسه کرد و خودش نیز با سپاهی از راه.........

 

برای خواندن مقاله به ادامه مطلب بروید .................

آریو برزن

آریو برزن یکی از سرداران بزرگ پارس است که در برابر یورش اسکندر در ترموپیل حماسه دروازه پارس را بوجود آورد .

اسکندر مقدونی در سال 331 و پس پیروزی های فراوان برای فتح پارسه به ایران یورش آورد . او سپاهش را به دو بخش تقسیم کرد و گروهی را به فرماندهی " پارمن یونوس " از راه رامهرمز و بهبهان امروزی راهی پارسه کرد و خودش نیز با سپاهی از راه کهکیلویه و تنگه تک آب امروزی راهی پارسه شد . او در این تنگه با مقاومت دلیرانه ایرانیان به فرماندهی آریو برزن روبرو شد که طعم تلخ شکست را به او چشانیدند .

با وجود آریو برزن و سرداران دلیرش اسکندر شکست خورد و چاره ای جز عقب نشینی نداشت . اما پس از آن از نقشه جنگ ترموپیل ایرانیان در برابر لئونیداس استفاده کرد و بویسله یک اسیر ایرانی تنگه را از بیراهه دور زده و راهی پارسه شد .

وقتی آریو برزن فهمید با 5000 سرباز پیاده و 40 سواره به سپاه چند ده هزار نفره اسکندر زد و با دادن تلفات زیاد راه را باز کرده و به سمت پارسه رفت اما سردار دیگر اسکندر یعنی پارمن یونوس قبل از رسیدن آریو برزن پارسه را فتح کرده بود .

حتی در این هنگام آریو برزن تسلیم نشد و با اسکندر دلاورانه جنگید تا آخرین سرباز به فرمان آریو برزن بوسیله سپاهیان اسکندر کشته شد . یوتاب ( به معنی درخشنده و بی مانند ) خواهر آریوبرزن نیز فرماندهی قسمتی از سپاه را بر عهده داشت که او نیز با یازانش تا آخرین نفر جنگیدند و دلاورانه به زمین افتادند .

اسکندر پس از پیروزی بر آریو برزن آن اسیر را هم به جرم خیانت کشت .

 عکس

آخرین سخنان آریو برزن با اسکندر

 

ایستادگی آریوبرزن جز چند ایستادگی انگشت شمار بزرگ دنیا و شاید بزرگترین آنهاست .

آریوبرزن خون خود را فدا کرد تا ایران جاودان بماند در تاریخ از آریو برزن ها زیاد است اولین خون را سیامک داد و از ایرج تاکوروش و از آرش تا سیاوش ، و از رستم دلاور مرد ایران تا آریو برزن این رون ادامه داشت فقط و فقط برای این که ایران جاودان بماند .

برای ارج نهادن به خون آن بزرگان و برای ایران بیایید با هم پیمان ببندیم که تا آخرین نفر و تا آخرین نفس برای ایران و فرهنگ ایران مبارزه کنیم .

چو ایران نباشد تن من مباد                             بدین بوم و بر زنده یک تن مباد

مقاله از مدیر سایت.

کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!