واحد سوم: بهداشت-سال سوم

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۴ دیدگاه

12-   علاوه بر واکسیناسون چه راه های دیگری برای پیش گیری بیماری لازم است ؟ رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی برای پیش گیری از بیماری ها لازم است .

13-   واکسن چیست ؟ واکسن میکروب زنده ی ضعیف شده یک کشته شده یا سم ضعیف شده ی میکروباست که طبق برنامه ی خاصی به صورت خوراکی ، تزریقی یا از راههای دیگر آن را به بدن انسان وارد می کنند و آن را مقاوم می سازد.

14-      نام دیگر واکسیناسیون چیست ؟ ایمن سازی

15-   چرا عمل واکسناسیون بهترین و مؤثرترین راه پیش گیری از بیماریهاست ؟ انسان بیمار نمی شود بلکه نیروی دفاعی بدن او علیه آن میکروب تقویت می گردد. به این ترتیب حتی در صورت ورود میکروب قوی ، بدن مقاومت میکند و شخص یا به بیماری دچار نمی شود و یا در صورت ابتلا معمولاً بیماری خفیف و بدون عوارض بعدی خواهد بود.

16-   7بیماری مهم کودکان که با تزریق واکسن می توان به راحتی از آن پیش گیری کرد را بنویسید؟ سل ، سرخک ، هپاتیت ب ، دیفتری ، کزاز، سیاه سرفه و فلج اطفال

17-      یک بیماری نام ببرید که ممکن است کودک بعد از واکسیناسیون نیز به آن مبتلا شود ؟ اوریون

18-      عوارض بیماری های واگیردار را بنویسید ؟ فلج اندام های حرکتی ، نابینایی ، نا شنوایی و عقب ماندگی جسمی و فکری

19-   چرا کودک به مراقبت بیش تری نیاز دارد ؟ کودک تازه متولد شده موجودضعیفی است و تا مدت ها نمی تواند نیازهای خود را رفع کند . به همین دلیل، والدین وسایرین باید از او مراقبت کنند و نیازهایش را تأمین نمایند

20-      کودک باید در محیطی سالم ، امن و پر نشاط زندگی کند تا بتواند خوب رشد کندو تکامل یابد .

21-   رشد چیست چند مثال بزنید ؟ رشد به معنای تغییر یافتن اندازه ی اعضای مختلف بدن است کوچک شدن کفش ،پیراهن ، شلوار

22-      تکامل به چه معناست چند مثال بزنید ؟ نشستن ، راه رفتن ، دویدن ، صحبت کردن ، و درس خواندن . توانایی یادگیری در طول زندگی وبه دست آوردن مهارت های مختلف را تکامل می گویند .

23-   رشد و تکامل کودک از چه زمانی آغز می شود ؟ رشد و تکامل کودک از دوره ی جنینی شروع میشود و به دو عامل وراثت و محیط زندگی وابسته است .

24-      رشد و تکامل کودک به چه عواملی وابسته است؟ وراثت ومحیط زندگی

25-   وراثت یعنی چه ؟ کودک در هنگام تولد استعداد و خصوصیاتی را با خود همراه دارد که ازپدر، مادرو اجدادش به ارث برده است که به آن وراثت می گویند .

26-   شکوفایی استعدادهای کودک به چه عواملی وابسته است ؟ اما شکوفایی استعدادها ، رشد و سلامت او به شرایط و امکانات محیط زندگی اش نیز بستگی دارد .

27-   چرا زوج ها ی جوان قبل از ازدواج باید به پزشک متخصص مراجعه کنند ؟ برای جلوگیری از تولد کودکان مبتلا به بیماری های ارثی

28-      لازم است ازازدواج های فامیلی جلوگیری کنند.

29-   چرا زنان باردار باید از ابتدای بارداری تحت نظر پزشک متخصص یا مراکز بهداشتی درمانی قرار گیرند؟ زنان باردار باید از ابتدای بارداری تحت نظر پزشک متخصص یا مراکز بهداشتی درمانی قرار گیرند و وضع تغذیه ، سلامت و بهداشت و استراحت آنها کنترل شود.

30-      برای حفظ سلامت جنین و مادر باید به او واکسن کزاز تزریق شود.

31-      زایمان باید در محیطی بهداشتی و تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد .

32-      رشد و تکامل کود ک در چه سنی آغاز می شود و بسیار سریع است ؟ از تولد تا دوسالگی

33-      نیازهای دوران کودکی را نام ببرید ؟ جسمی ، روانی ، اجتماعی

34-      یادگیری کودک از چه زمانی آغاز می شود ؟ از آغاز تولد

35-      مناسب ترین غذا برای کودک تا سن شش ماهگی چیست ؟ شیر مادر

36-      تا چه سنی شیر مادر برای کودک بهترین غذا است ؟ شش ماهگی

37-   چرا شیر مارد برای کودک ضروریست ؟ شیر مادر نیازهای رشد جسمی و ذهن کودک را برطرف می سازد واز بسیاری بیماری ها نیز جلوگیری می کند.

38-      در چه سنی باید به کودک علاوه بر شیر مادر غذای کمکی داد؟ شش ماهگی به بعد

39-      غذای کمکی کودک باید چگونه باشد ؟ غذای کمکی باید تازه ، سلام و حاوی انواع موادغذایی مناسب باشد

40-      لباس های کودک باید چگونه باشد ؟ از جنس نخ وسبک و مناسب فصل باشد .

41-   محل خواب و استراحت کودک باید چگونه باشد ؟ محل خواب و استراحت کودک باید تمیز، آرام وهوای آن بدون دود، گرد و غبارو دمای آن مناسب باشد .

42-   برای حفظ سلامت دندان های کودک قبل از دو سالگی چه باید کرد ؟ برای حفظ سلامت دندان های کودک ، تا قبل از دو سالگی باید بعد از هر بار شیر خوردن به او آب داد . بعد از دو سالگی مسواک زدن به کمک والدین لازم است .

43-   چرا کودک باید بعد از تولد به طور مرتب توسط پزشک و کارکنان مراکز بهداشتی درمانی مورد معاینه قرار گیرد ؟هر ماه وزن و قد اوکنترل گردد و وضع رشد و تکامل او در کارت مخصوص ثبت گردد. در سن مناسب ویتامین های لازم را دریافت کند و واکسیناسیون او طبق برنامه در سال اول کامل شود.

44-   از مراقبت های بهداشتی روانی که به رشد و تکامل کودک کمک می کند 4 مورد بنویسید ؟ کودکان ملایمت و تندی را از همان روز های اول می فهمند ؛ بنابراین ، باید با آنان با محبت رفتار کرد. به علاوه با نرمی ومهربانی صحبت کردن ، لالایی گفتن هنگام خواب و حرف زدنو خندیدن با کودک ، به رشد و تکامل بهتر و بیش تر او کمک می کند .

45-      کودک از چه سنی اشیاء را تعقیب می کند ؟ دو ماهگی

46-      بازی کردن هر کودکی طبیعی است .

47-      بازی چه نقشی در رشد و تکامل کودک دارد؟ به رشد و یادگیری هر چه بهتر آن ها کمک می کند.

48-   از چه زمانی خطر کودک را تهدید می کند ؟ از زماین که کودک به راه میافتد ، خطر همواره در کمین اوست محل نگهداری و بازی کودک باید امن باشد.

49-   کودک باید از چه وسایلی دور بماند؟ وسایل برقی ، پریز و کلید برق ، وسایل نیز و برنده ، چرخ گوشت ، وسایل گرم کننده ، آب جوش ، ظروف غذا ومواد نفتی ، سمی و داروها باید از دسترس او دور باشد .

50-   چرا در صورت امکان بستری شدن بیمار در خانه به خصوص کودکان بهتراست ؟ زیرا این امر موجب آرامش خاطر و احساس امنیت در آن ها می شود .

51-      مهم ترین نکته در پرستاری کودکان چیست ؟ محبت ، نوازش و تهیه ی وسایل سرگرم کننده به تناسب سن آنهاست .

52-   محل استراحت بیمار باید چگونه باشد ؟ محل استراحت بیمار باید نورگیرو تهویه ی مناسب باشد . هوای آن تمیز و دما حدود 20 درجه باشد .

53-      محل استراحت بیمار به خصوص بیماران تنفسی باید چگونه باشد؟ در زمستان بهتر است هوای اتاق را مرطوب کنیم ( با گذاشتن آب روی بخاری یا استفاده از دستگاه بخور)

54-      چه زمانی باید و سایل و محل استراحت بیمار را از سایرین جدا کرد ؟ اگر بیماری واگیر باشد

55-      تب شدید چه عوارضی دارد ؟ تب شدید موجب تشنج کودک و آسیب رسیدن به مغز او می شود

56-   اگر کودکی دارای تب شدید باشد باید چگونه از او مراقبت کرد ؟ کودک تب دار نباید زیاد پوشانید و فقط در صورت سرد بودن هوا می توان روانداز مناسبی روی او انداخت . در صورت بالا بودن تب کودک بهتر است لباس او نرم ، خنک ونمدار باشد ومرتب پاشویه شود .

57-      پاشویه یعنی چه ؟ یعنی ، دست ، صورت وپاهایش را با آب ولرم بشوییم و بدن او را با دستمال نمدار خنک کنیم

58-      در صورتی که کودک استفراغ نماید چه باید کرد ؟ باید او را به پهلو بخوابانیم تا راه تنفس وی نشود .

59-      علائم حیاتی را نام ببرید؟ درجه حرارت بدن ، تعداد نبض ، تنفس ومیزان فشار خون است .

60-      درجه حرارت معمولی بدن چقدراست ؟ 3/36تا 2/37

61-   تب چیست و برای تعیین دقیق آن چه باید کرد ؟ افزایش درجه حرارت طبیعی بدن را تب می گویند و آن را با دما سنج می سنجند. درجه حرارت بدن را از مقایسه ی حرارت پیشانی بیمار با سایرین می توان دریافت اما برای تعیین دقیق حرارت بدن از دماسنج استفاده می شود.

62-      تنفس افراد سالم چگونه است ؟ تنفس طبیعی ، آرام و منظم است .

63-      تنفس افراد بیمار چگونه است ؟ در اثر بیماری ممکن است تنفس نامنظم ، عمیق و کند یا تند شود. 

 • Janess

  Janess

  • ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ - ۱۷:۰۶:۲۹

  Your article pefrectly shows what I needed to know, thanks!

 • Alejandro

  Alejandro

  • ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ - ۰۴:۵۲:۴۱

  Hello, I enjoy reading through your article. I
  like to write a little comment to support you. http://raw-nature.uk/index.php/component/k2/itemlist/user/11422


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!