آنفلوانزا

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۰ دیدگاه

شناختبیماریها(انفلوانزا)

 


انفلوانزایک بیماریویروسی می باشد.این بیماری ممکن است درهر سنی افراد رامبتلا سازد 

ازعلائم آن تب ناگهانی ، لرز ، سردرد ودرد عضلانی می باشد. بیماری تقریبا در تمام افرادمبتلا با سرفه خشک و گلو دردهمراهست. اگر چه گاهی اوقات اکثر مردم یک سرماخوردگی شدید را با انفلوانزا اشتباه می گیرند اما در واقع انفلوانزا بسیار شدیدتر از سرماخوردگی می باشد.                                                 انفلوانزا 

غالبا سبب ضعف و ناخوشیکامل در فرد می گردد اما پس از 2 تا 7 روز حال شخض بهبود می یابد. با این وجود اینبیماری را باید بویژه نزد سالخوردگان و افراد مبتلا به ناراحتی های مزمن ،‌جدی تلقیکرد.انفلوانزا یک بیماری شدیدا واگیردار است که از شخصی به شخص دیگر توسط سرفه یاعطسه منتقل می گردد. علائم بیماری 1 تا 4 روز پس از ورود ویروس به بدن تظاهر مییابد.  

 در صورت ابتلا به بیماری چه باید کرد؟  

برای مقابله با انفلوانزا معمولا راههای ساده ای وجود دارد نوشیدن مایعات به مقدار زیاد، استراحت و تغذیه خوب بسیار موثر است. ( نظر عمومی در مورد پرهیز غذایی صحیح نیست ) .از داروههای مسکن مانند استامینوفن که در کاهش بی و درد موثر است، می توان استفاده نمود. البته از مصرف بیش از حد آن نیز باید پرهیز نمود.اگر شخص جوان و در سلامت کامل باشد نیازی به مشورت با پرشک معلاج خود ندارد مگر آنکه نسبت به روزهای قبل حالش بدتر شود و یا هنوز پس از یک هفته سرفه اش قطع نشده باشد. در صورتیکه فرد مبتلا از قبل نیز دچار برخی بیماریهای دیگر باشد، باید فورا پزشک معالج خود را در جریان قرار دهد. در این مواقع ممکن است انجام آزمایش و یا در صورت لزوم ، عکسبرداری از قفسه سینه نیاز باشد. این بیماری عبارتند از: - بیماریهای ریوی از قبیل آسم، برونشیت مزمن ، آمفیزم ،‌ برونشکتازی و تنگی نفس- بیماریهای قلبی – بیماریهای کلیوی – دیابت (  مرض قند )‌و نارسایی های هورمونی – نقص سیستم ایمنی که ممکن است ناشی از بیماریهای اولیه یا به علت درمان دارویی خاص باشد. این مشکل زمانی بروز می نماید که ویروس انفلوانزا سبب ضعف سیستم دفاعی بدن خصوصا ریه شود. 

 دیگر خطرات ناشی از انفلوانزا   

انفلوانزا می تواند مشکلات حاد و جدی را برای سلامت فرد کند. این مسئله زمانی رخ می دهد که سیستم دفاعی بدن در مقابل عفونت های دیگر ، بویژه عفونت ریوی ،‌ توسط ویروس انفلوانزا ضعیف شده باشد. شایع ترین عارضه ،ذات الریه می باشد. اگر شخصی علیرعم بیماریهای ریوی مانند آسم ،‌ برونشیت مزمن و بروتشکتازی،‌به انفلوانزا نیز مبتلا شود، بیماریهای زمینه ای تشدید می یابند. سالخوردگان بیش از همه در معرض خطر این عوارض هستند. در زمستان 1989 که انفلوانزای شدیدی سراسر انگلستان را فرا گرفته بود به مرگ بیش از 20000 تا 30000 نفر ( اضافه بر مرگ و میر معمولی سالیانه ) منجر شد که مرگ نیمی از آنان به دلیل بیماریهای ریوی بود. مابقی بر اثر بیماریهای قلبی ،‌ سکته و دیابت جان خود را از دست دادند.  واکسن انفلوانزا

واکسن انفاوانزا از یک نوع ویروس زنده ضعیف شده که در تخم مرغ رشد می کند تهیه می گردد. واکسیناسیون از طریق تزریق به قسمت بالایی بازو انجام می گیرد. بزرگسالان تنها سالی یک بار به واکسیناسیون نیاز دارند که از زمان تزریق دو هفته طول می کشد تا شخص را در مقابل انفلوانزا حفاظت نماید. کودکان زیر 12 سال که برای اولین بار واکسینه می شوند نیاز به دو بار تزریق،‌در فواصل 4 تا 6 هفته دارند. چون فصل ابتلا بیشتر در اواخر پاییز می باشد پزشکان واکسیناسیون را در اوایل پاییز توصیه می کنند. 

 چه افرادی باید مقابل انفلوانزا واکسینه شوند؟

واکسن انفلوانزا برای تمام افراد قویا توصیه می شود (‌به ویژه سالخوردگان مبتلا به بیماری های دیگر و افرادی که بیماریهای همراه دیگر که در صفحه دوم به آن اشاره شده است را دارتد. زیر اینگونه افراد در صورت ابتلا به انفلوانزا بیشتر در معرض خطرات جدی هستند.واکسیناسیون همچین افرادی که در آسایشگاه سالمندان و در مکان هایی به مدت طولانی اقامت دارند نیز توصیه می گردد. 

 آیا واکسن انفاوانزا بی خطر است ؟

واکسن انفلوانزا کاملا بی خطر می باشد. اما در افرادی که حساسیت به پروتئینهای تخم مرغ دارند می تواند حساسیت ایجاد نماید. فردی که می داند به تخم مرغ آلرژی دارد،‌ نباید این واکسن را تزریق کند. گاهی اوقات محل تزرق دردناک می شود و گاهی عارضه شبیه انفلوانزا خفیف ،‌12 ساعت پس از تزریق شروع می شود و تا 48 ساعت به طول می انجامد.

 تا چه حد واکسیناسیون انفاوانزا موثر است ؟

اگر شخصی از سلامتی مناسبی برخوردار باشد واکسیناسیون ، امکان ابتلا به بیماری انفلوانزا را تا حدود 60 درصد کاهش می دهد . در افراد ضعیف تر درجه حفاظت واکسن کمتر است ولی اگر تزرق صورت گیرد،‌شدت انفلوانزا کمتر می شود.
با توجه به اینکه ویروس آنفلوانزا هر ساله شکل ژنتیکی خود را تغییر می دهد ،‌ اثرات مثبت واکسیناسیون تنها برای یک فصل (‌زمستان )‌باقی می ماند .
سازمان بهداشت جهانی سعی دارد تا خصایص ژنتیکی ویروس را که هر ساله تغییر می کند تشخیص دهد. تا بدین وسیله واکسن جدید ، هر ساله بر پایه همین پیش بینی ها ، تهیه شود.منبع/
www.professorsoltanzadeh.com

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!