چگونه یک انسان بلند قد شویم

نوشته شده توسط:مدیریت سایت | ۵ دیدگاه

راستش

سلام دوستان عزیز حقیقت اینه که انسان تا سن ۱۶ سالگی رشد میکنه و از اون به بعد

میزان شدت رشد به شدت کاهش پیدا میکنه و تقریبا به صفر میرسه.مهمترین عوامل موثر بر

چگونگی افزایش قد عبارت اند از:۱-‌ژنتیک ۲-محیط ۳-تغذیه

البته در سنین پایین میتوانیم تا حد زیادی  در نحوه ی رشد تاثیر گذار باشیم در غیر این صورت

خیر.در پایین میتوانید بعضی از اخبار و مطالب مربوطه را پیدا نمایید.

 بقیه در ادامه مطلب

قد بلند

چگونه قد بلند شوم؟

برگرفته از چگونه قد بلند شویم نوشته :استیون سی کامینگز - رابرت گراند ترجمه کامبیز پارتازیان

 چقدر تابه حال به قد خود فکر کرده اید؟

آیا از کوتاهی قد رنج می برید؟

شاید هم نگران قد فرزند خردسالتان هستید؟

چرا شما به فکر بلند قد شدن خود نباشید. باور کنید که هیچ سنی دیر نیست!

 

علل اصلی کوتاهی قد

کوتاه قدی یا معضل عدم برخورداری از قد متناسب در افراد تا حدی به عوامل ژنتیکی و صفات وراثتی بستگی دارد، اما عوامل دیگری نیز در بروز چنین معضلی دخالت دارد که از جمله عمده ترین آن می تواند به موارد زیر اشاره نمود:

1- ابتلا به بیماری عدم تحرک یکنواخت و متناسب اندام حرکتی

2-سوء تغذیه وعدم برخورداری از رژیم غذایی مناسب

3- وارد آمدن فشار بر عصب نخاع و دفرمه شدن شکل دیسک ها

4- ایجاد شکاف و فاصله میان دیسک ها

5- به کارگیری حرکات ورزشی و کششی نامناسب جهت افزایش قد 

6- کاهش میزان ترشح هورمون رشد انسان

7- وضعیت نامناسب بدن در حالت نشسته و ایستاده

 

فاکتور های غذایی مهم در افزایش و رشد قد

آنچه به رشد قدی شما کمک می کند شامل تغذیه و انجام ورزشهای مناسب است. پس حتما از مواد غذایی حاوی املاح و پروتئین به وفور مصرف کنید.  برای بلند قد شدن ، باید پروتین کافی و املاح مورد نیازتان را در یافت کنید.این املاح عبارتند از:

1- کلسیم که از همه مهمتر استو در شیر و ماست و سبزیها و بادام زمینی موجود است

2-منزیم که در جوانه گندم برشته، ماهی، بادام زمینی ، اسفناج وشیر زیاد موجود است.

3- فسفر که در گوشت و حبوبات زیاد موجود است.

        

                                               

مواد مصرفی موثر در روند افزایش قد

 

1- سبزیجات

2-سیب

3- ماهی های غیر پرورسی

4- شیر   

5- سفیده تخم مرغ

6- آب

7 آمینو اسید ها

8- ویتامینها و مواد معدنی

 

 

 راه مطمئن و موثر برای بلند قد شدن انجام حرکات کششی

افزایش میزان قد با انجام حرکات کششی امکان پذیر است. انجام چنین حرکاتی در قالب 3 مرحله کاملا مجزا به شرح ذیل به افزایش قد در افراد منجر می گردد:

مرحله نخست:رشد ماهیچه های های خلقی

مرحله دوم: راستی(عدم خمودگی) وعدم تراکم ستون مهره ها(ستون فقرات)

مرحله سوم:ضخیم تر شدن و ترمیم پیش رونده دیسک های ستون فقرات

با انجام حرکات کششی میتوان تا 3 اینچ(7.5 سانتیمتر) قد بلندتر شد. در حالی که هدف اصلی عمده حرکات بر ستون فقرات معطوف است، محققین بر این باورند که با ترکیبی ازحرکات سبک یوگا و انجام چنین حرکاتی ، ماهیچه ها هماهنگی یافته ، تقویت شده، رشد و توسعه می یابند.

 

فاکتور های جانبی مهم در رشد و افزایش قد

از جمله مهم ترین فاکتورهای جانبی تاثیر گذار بر افزایش قد افراد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- خوابیدن

خوابیدن از جمله اصلی ترین مولفه های محرکه رشد و افزایش قد در انسان به شمار می آید. اگر چنانچه پیش از دوران بلوغ برنا مه استراحت و خواب فرد منظم بوده وفرد ازبرنامه منسجمی جهت استراحت به موقع و کامل شبانه بر خوردار باشد. در این صورت ستون فقرات فرد دراز تر شده و قد فرد افزایش می یابد.

2- حالت عمومی بدن(طرز نشیتن و ایستادن)

برخورداری از حالت مناسب قرار گرفتن بدن به هنگام نشستن و ایستادن فواید جسمانی و فیزیولوژیکی متعددی برای فرد به همراه دارد که از جمله مهم ترین این فواید می توان به سلامت بخش پشتی بدن(کمر) و افزایش درازی ستون فقرات و در نتیجه افزایش قد فرد اشاره نمود.

 

افزایش قد در ورزشکاران

بهترین زمان برای آغازورزش سنین قبل از بلوغ است. داشتن ماهیچه های قوی از شما ورزشکاری خوب می سازد. حجم ماهیچه ها ها به اندازه استخوانهایی که آنها را احاطه می کند بستگی تام دارد0   

و آغاز کردن ورزش در سنین قبل از بلوغ باعث می گردد استخوانهای شما قوی تر و بزرگ تر شود

هر چه استخوان بندی قوی تر باشد ماهیچه ها نیز قوی تراند. و هر چه ماهیچه ها قویتر باشند بهتر می شودحرکات ورزشی را انجام داد.

 

افزایش قد در بزرگسالان

 بعد از بسته شدن صفحه رشد در اندامها و ستون فقرات امکان افزایش قد با کمک داروها و دیگر روش های غیر جراحی وجود ندارد. و عمل های جراحی هم تجربه ثابت کرده که عوارض جانبی زیادی دارند که معمولا ارزش متحمل شدن آن را ندارد

 

 

تقدیر

 موقعی که خدای مهربون میخواست این جهان رو خلق کنه اول ما انسانها رو خلق کرد بعد هم ستاره ها رو.بعد گفت:برید بندگان من نفری یه ستاره واسه خودتون بردارید.همه رفتن،من و تو هم رفتیم.اونایی که جلوتر بودن ستاره ها ی بزرگ تر و قشنگ ترو برداشتند تا نوبت به ما رسید.دیگه هیچ ستاره ای نمونده بود آخه ما ته صف ایستاده بودیم.آره گلم فقط منو تو بی ستاره موندیم.منو تو تنها کسم.منو توای تنهاییم.منو فقط خودم...

 

روش جدید افزایش قد

افزایش طول استخوان به روش الیزاروف شیوه‌ای رایج درعلم پزشکی است که متخصصان کشورمان همگام با محققان دیگر کشور‌ها این عمل را انجام می‌دهند.اما استفاده از سلول‌های بنیادی در این فرآیند، شیوه‌ای است تقریبا منحصر به فرد که در صورت موفقیت آزمایش انسانی، یک‌بار دیگر نام محققان ایرانی را در جهان مطرح می‌کند.

این طرح که محصول همکاری پژوهشگاه رویان، کلینیک افزایش قد تهران و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران است، فاز آزمایش روی حیوان را با موفقیت به پایان برده و اکنون پژوهشگران مترصد دریافت مجوز کمیته اخلاق برای آزمایش انسانی هستند.

دکتر محمد‌رضا باغبان اسلامی‌نژاد، مسئول آزمایشگاه سلول‌های بنیادی بزرگسال رویان که سرپرستی تیم تحقیقات را بر عهده داشته است، در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: استفاده از سلول‌های بنیادی در افزایش طول استخوان به روش الیزاروف، علاوه بر اینکه هزینه و طول درمان را کاهش می‌دهد، منجر به افزایش کیفیت استخوان‌های ساخته شده می‌شود و این روشی است که علاوه بر تیم ایرانی، گروهی از محققان ژاپنی هم درصدد اجرای آن هستند.

روش روسی، بومی‌سازی ایرانی

در دهه 1950 میلادی الیزاروف جراح روسی، روشی برای افزایش طول استخوان‌های آسیب‌دیده ارائه کرد که این روش تا مدت‌ها در انحصار متخصصان روسی بود و تنها پس از فروپاشی شوروی، دیگر دانشمندان با این روش آشنا شدند.

در این شیوه روی محل مورد نظر فیکسچرهایی بسته می‌شود و استخوانی که باید بلند شود، برش می‌خورد و محل برش به کمک فیکسچر از هم فاصله می‌گیرد. این فاصله به مرور با سلول‌های استخوان‌ساز پر می‌شود و در نهایت طول استخوان حداکثر تا 30 درصد طول اولیه آن بلند می‌شود.

این روش که از حدود 5 سال پیش در ایران نیز انجام می‌شود، با وجود تمام محاسنی که دارد، به‌دلیل طولانی بودن دوره درمان از سنگین‌ترین اعمال جراحی ارتوپدی به حساب می‌آید.

به گفته دکتر اسلامی‌نژاد، با کمک فیکسچر‌ها در هر 24 ساعت، یک میلی‌متر فاصله میان 2 قسمت استخوان ایجاد می‌شود. در مراحل ابتدایی این فاصله با لخته خونی و به مرور با بافت‌های همبند پر می‌شود و مدتی طول می‌کشد تا سلول‌های استخوان ساز به این(گپ) استخوانی مراجعت کنند و فرایند استخوان‌سازی کامل شود.

به‌عنوان مثال اگر افزایش طولی معادل 5 سانتی‌متر مورد نظر باشد، 50 روز برای افزایش این طول زمان لازم است و حداقل 50 روز دیگر برای کامل شدن این فرایند و به این ترتیب بیمار مجبور است در تمام این مدت همچنان دستگاه فیکسچر را روی عضو خود تحمل کند.

کیفیت نامناسب استخوان‌های ساخته شده، از دیگر محدودیت‌های این روش است که دکتر اسلامی‌نژاد به آن اشاره می‌کند: (گاهی اوقات استخوان‌هایی که به این روش ساخته می‌شوند از کیفیت و استحکام لازم بی‌بهره‌اند و شکستن این استخوان‌ها مشکل دیگری است که بیماران با آن مواجه می‌شوند.)

مجموعه این محدودیت‌ها باعث شد تا کلینیک افزایش قد ایران، طرح‌ بهبود کیفیت الیزاروف را به پژوهشگاه رویان پیشنهاد دهد. پس از این پیشنهاد و انجام فاز مطالعاتی، در نهایت انجام جراحی با استفاده از سلول‌های بنیادی روی 10 سگ تصویب شد و به این ترتیب پای دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نیز به این طرح مشترک باز ‌شد.

شباهت بیومکانیکی، علت آزمایش روی سگ‌ها

(ما 10 سگ 15 تا 25 کیلوگرمی را برای این عمل انتخاب کردیم. روی استخوان درشت‌نی 5 سگ روش الیزاروف را به شیوه معمول آن انجام دادیم و از آن‌ها به‌عنوان گروه شاهد استفاده کردیم. میزان افزایش طول مورد نظر 5 سانتی‌متر بود و این کار 50 روز زمان می‌برد. 5 سگ دیگر که گروه آزمایش بودند در دو مقطع ( روز 25 و روز 50) و هنگامی که استخوان تحت کشش بود، سلول‌های بنیادی را دریافت کردند.)

دکتر اسلامی‌نژاد با بیان این مطلب، می‌افزاید: ما سلول‌های بنیادی مزانشیمی (بزرگسال) را از مغز استخوان بازوی سگ‌ها به دست آوردیم و پس از کشت سلول در آزمایشگاه و به دست آوردن حدود 20 میلیون سلول بنیادی، سلول‌های بنیادی هر سگ را در 2 مرحله به لخته خونی گپ استخوانی در ناحیه تحت کشش همان سگ تزریق کردیم.

وی در مورد تعداد سلول‌های مورد نیاز می‌گوید: تعداد سلول‌های مورد نیاز بر اساس وزن بدن تعیین می‌شود، علاوه بر این ما در کشت سلول در محیط آزمایشگاه هم محدودیت داریم.

برآیند این دو مسئله محققان را به عدد 10 میلیون سلول در هر نوبت تزریق رسانده است.

از سوی دیگر نیاز به 10 تا 15 میلی‌لیتر مغز استخوان برای دستیابی به هر 10 میلیون سلول بنیادی مهم‌ترین دلیل استفاده از مغز استخوان برای استخراج سلول‌های بنیادی بوده است: (برای استخراج سلول‌های بنیادی منابعی چون خون بند ناف، پالپ دندانی و مغز استخوان وجود دارد که در این میان ما به خون بند ناف که دسترسی نداشتیم و در میان دیگر منابع، مغز استخوان ساده‌ترین روش برای استحصال میزان سلول بنیادی مزانشیمی مورد نیاز را در اختیارمان قرار می‌داد.)

اما چرا از سگ برای چنین آزمایشی استفاده شده است؟ سرپرست تیم تحقیقاتی در پاسخ به این سؤال می‌گوید:(سگ‌ها از نظر بیومکانیکی بیشترین شباهت را به انسان دارند و در تحقیقات مشابه معمولا از این حیوان استفاده می‌شود.)

سرانجام آزمایش‌ها نشان داد که در گروه آزمایش که سلول بنیادی دریافت کرده بودند، ‌گپ استخوانی تقریبا 2 برابر سریع‌تر پر شده است و دانسیته استخوان ایجاد شده به مراتب بالاتر از گروه کنترل بوده است.

100 روز پس از زمان آغاز این آزمایش، این 10 سگ به تاریخ پیوستند: ( در پایان این دوره سگ‌ها معدوم شدند و از استخوان مورد نظر هر دو گروه لام‌های پاتولوژیک تهیه کردیم.)

این آزمایش ثابت کرد که میزان استخوان ساخته شده در گروه آزمایش حدود 30 تا 40 درصد بیشتر از گروه کنترل بوده است.

مجموع این آزمایش‌ها هم محققان را به این نتیجه رساند که ترکیب الیزاروف با استفاده از سلول‌های بنیادی، علاوه بر کاهش دوره درمان و هزینه‌های این جراحی، موجب به دست آوردن استخوانی با کیفیت و استحکام بالاتر می‌شود.

موفقیت‌آمیز بودن این آزمایش موجب شده تا پژوهشگران برای آغاز آزمایش انسانی برنامه‌ریزی کنند: (دلیلی برای عدم موفقیت آزمایش انسانی وجود ندارد و با تصویب کمیته اخلاق پژوهشگاه به زودی آزمایش انسانی را روی داوطلبان آغاز می‌کنیم.)

اما آیا چنین عملی صرفا به منظور افزایش قد و یک عمل زیبایی توصیه می‌شود؟

دکتر اسلامی‌نژاد در پاسخ این سؤال می‌گوید: به هر حال هر جراحی خطرات و مشکلات خاص خود را دارد و چنین جراحی سنگینی هم از این امر مستثنی نیست.

او تأکید می‌کند: هدف ما استفاده از این روش به‌عنوان یک شیوه درمان برای کسانی است که به دلایلی چون تصادف یا دیگر حوادث دچار نقص عضو شده‌اند و استفاده از این روش به منظور زیبایی را توصیه نمی‌کنیم.

 

 • فربود

  فربود

  • ۱۳۹۱/۱۲/۰۸ - ۱۰:۴۵:۴۴

  http://upload.tehran98.com/img1/7xf0i7ign6uspar0y.gif

  پاسخ مدیر (seyedalisharifi89 ):   قرار داده شد دوست عزیز
 • Mose

  Mose

  • ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ - ۲۲:۴۱:۱۶

  I have to thank you for the efforts you have put in writing this website.

  I am hoping to check out the same high-grade blog posts from
  you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has
  encouraged me to get my very own website now ;) http://www.sweatsuits.co.uk/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=34541

 • Rolland

  Rolland

  • ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ - ۱۷:۳۵:۱۲

  It's very effortless to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found
  this article at this site. http://tgarnettcentrallautoads.com/author/caseymidget/


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!